Výživa pro okurky podle babiččina receptu: Rostliny budou silné a odolné

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.05.2023 05:00
okurky

Okurky patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, kterou na zahradě nebo ve skleníku pěstuje mnoho zahrádkářů. Ovšem, abyste sklízeli bohatou úrodu, bude potřeba okurky hnojit.

Stejně jako papriky, rajčata a jiná zelenina, potřebují také okurky pravidelnou dávku živin. Bez toho by neměla rostlina sílu ke zdravému růstu a plodů by bylo málo. Okurkám je tedy dobré dopřát dusík, draslík, fosfor, vápník a hořčík. Přestože jsou obchody, zahradnictví a hobby markety plné všemožných hnojiv, můžete sáhnout po těch, které si připravíte doma a obohatíte rostlinu úplně stejně, jako s těmi z obchodu. Máme pro vás tip na domácí hnojivo, které připravovala babička nejen pro okurky, ale také pro rajčata, papriky, lilky a jiné. 

Hnojivo na okurky podle babičky

Základ hnojiva tvoří cibulové slupky, které obsahují mnoho výživných látek, například draslík, ale také hořčík. Pomohou sazenicím okurek posílit kořenový systém, ale také díky jejich protiplísňovému účinku, budou rostliny chránit před hnilobou a plísněmi. Cibulové slupky obsahují značné množství prospěšných látek, které pozitivně ovlivňují růst rostlin, a to nejen okurek a dalších, ale také některých okrasných rostlin. Jakmile oloupete cibuli, slupky dejte na topení či na slunce sušit a uchovejte si je například ve vzduchotěsné dóze. 

hnojivo z cibulových slupek na okurky

Co se týká přípravy hnojiva, slupky můžete nechat louhovat, a to 24 hodin, poté slít a nalít k okurkám. V druhém případě, hnojivo dle babičky, připravte cibulové slupky (4 hrsti), které řádně vysušíte na sluníčku, následně rozemelete na co nejmenší kousky až na prach a zalijete je jedním litrem dešťové vody, nechte dva dny stát a před použitím zřeďte v poměru 1:1 s vodou, opět dešťovou a aplikujte k sazenicím okurek.

Proč cibulové slupky používat jako hnojivo

Cibulové slupky také obsahují karoteny, které působí antioxidačně a díky nim budou sazenice odolnější. Co se týká růstu a plodnosti okurek, pomůže vitamín B. Kyselina nikotinová zase pomůže rostlinným pletivům ve zpracování dusíku a kyslíku. Aby sazenice okurek z této výživné procedury řádně profitovaly, dopřejte ji rostlinám jednou za dva týdny. Těšit se můžete na ochranu před škůdci, posílení slabších sazenic, správný růst a v létě na plné koše vynikajících plodů.     

Mohlo by Vás zajímat

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

zavřít reklamu
×
Reklama