Postřik z muškátů zbaví mšic a svilušek: Jak ho připravit a použít?

autor Nikola Klementová publikováno 24.05.2023 08:19
Postřik z muškátů zbaví svilušek

Rádi bojujete proti škůdcům přírodní cestou? Jestliže ano, máme pro vás účinný tip, jak se zbavit svilušek pomocí muškátů.

Jakmile se objeví svilušky, obranu proti nim zahajte téměř okamžitě. U tohoto býložravého hmyzu rozhodně není na co čekat. Obecně stejně tak, jak je tomu u mšic a jiných. Jak je známo, svilušky zvládnou zdevastovat zeleninu, ale také ovoce na vaší zahrádce. Milují sazenice paprik, okurek, ale také rajčat. Cizí jim nejsou ani jahody, rybíz nebo angrešt. Pokud si tedy všimnete jemných pavučinek na spodní straně listů, kde se také ukrývají, nečekejte na nic. 

Postřik z muškátů pomůže proti sviluškám

Obecně lze říci, že existuje přes tisíc druhů svilušek, ale v našich končinách se vyskytují především dva druhy, a to sviluška ovocná, která nejčastěji napadá pupeny ovocných stromů a sviluška chmelová, kterou nenajdeme pouze na chmelu, ale také na malinách, okurkách, okrasných rostlinách a na stovkách dalších. Účinnou možností, jak se svilušek efektivně zbavit, jsou muškáty. Tedy éterické oleje z nich, které jsou velmi silné. Koupíte je v drogeriích, ale také na internetu. 

Postřik z muškátů zbaví svilušek

Pokud nechcete kupovat silici neboli olej, můžete sáhnout po dvou hrstech listů muškátů, které nasekáte a umístíte do lahve, do které jste nalili 200 mililitrů denaturovaného lihu cca 3 %. Nechte dva dny (nejlépe 5 dní) louhovat a tekutinu nakapejte na hadřík či vatu a opatrně utírejte zasažené listy. V případě, že koupíte silici z geranium, smíchejte jednu polévkovou lžíci silice s jedním litrem vody a jednou čajovou lžičkou mýdla. Směs smíchejte a nastříkejte na svilušky. Je třeba však upozornit, že postřik budete muset aplikovat několikrát, abyste svilušky opravdu zahubili.    

Další možnosti, jak se zbavit svilušek

Mezi další možnosti, jak na nechtěné svilušky, patří silný heřmánkový odvar. Heřmánek působí dezinfekčně, stačí připravit výluh se třemi lžícemi heřmánku, které zalijete 350 mililitry horké vody. Jakmile tekutina vychladne, použijte ji jako sprej.

Postřik z muškátů zbaví svilušek

V případě, že tyto možnosti využít nechcete, sáhněte po průmyslovém postřiku na savé a žravé škůdce, který byste ale neměli šplíchat na květy a v případě velkého zasažení budete muset postup opakovat, a to po sedmi či deseti dnech.  

Mohlo by Vás zajímat

Carlos Tavare
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Stellantis a Renault se snaží snížit náklady, aby byly elektromobily dostupné stejně jako spalovací vozy

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

Algarve
publikováno 16. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

zavřít reklamu
×
Reklama