Jak vyčistit toaletu, aby byla zářivě čistá: Chemii nechte ve skříni, nebude potřeba

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 27.05.2023 11:38
toaleta

Každou toaletu je potřeba pravidelně umývat, aby byla čistá a nezapáchala. I když o ní pečujete, nevzhledné žluté skvrny nelze umýt? Máme pro vás jednoduché řešení, které si s nimi poradí.

Čistá a nezapáchající toaleta by měla být standardem v dobře udržovaných domácnostech. Bohužel i přes veškerou snahu a péči se žlutým skvrnám v toaletě či na prkénku nevyhneme. Ty však na pohled nevypadají vůbec dobře. Naopak působí, jako byste se o toaletu nestarali. Vyzkoušejte uvedené postupy, které vám pomohou. Navíc nemusíte utrácet za drahou chemii.

Žluté skvrny na toaletě

Žluté skvrny na záchodovém prkénku většinou způsobuje zaschlá moč, ale také voda. Ta se na plastovém prkénku ustaluje, až vznikne nevzhledná žlutá skvrna. Obecně tak, jak tomu bývá v záchodové míse. Navíc, pokud je prkénko starší, je mírně poškrábané či popraskané, pak jeho čištění není tak snadné jak bychom chtěli. Bohužel žluté skvrny budí dojem, že se o toaletu nikdo nestará, i když je tomu přesně naopak. Jak tedy tyto odolné skvrny vyčistit, pokud nechcete kupovat nové prkénko? 

toaleta

Pozor na přípravky, kterými budete toaletu čistit

Většina z nás ze všeho nejdříve sáhne po bělidle s obsahem chloru, který prkénko, ale také záchodovou mísu skvrn zbaví. Bohužel však dočasně, protože skvrnu pouze odbarví, ale neodstraní ji. Pokud se tedy rozhodnete pro abrazivní prostředky, i ty nebudou vhodné. Na sedátku či v míse vytvoří mikroskopické škrábance, ve kterých se budou snáze usazovat nečistoty a vodní kámen. 

Prostředek na vyčistění toalety

I odolné skvrny na toaletě či na prkénku lze odstranit pomocí surovin, které najde každý z nás ve spíži. Sáhnout byste měli především po těch, které jsou kyselé. Ty zásaditý vodní kámen spolehlivě odstraní. Rozpustí veškeré usazené vrstvy, ale zároveň plast či toaletní mísu nepoškodí. V takovém případě se stane bílý ocet velkým pomocníkem. A proč bílý ocet? Protože je koncentrovanější než klasický potravinářský. Sehnat ho můžete v drogeriích, ale také v některých lékárnách. A jak jej použít na prkénko? Ocet přelijte do lahve s rozprašovačem a naneste na prkénko. Nechte 15 minut působit, následně jej setřete pomocí hadříku. 

bílý ocet

Co se týká žlutých skvrn v toaletě, polijte je zmíněným octem a dále posypte skvrny jedlou sodou. Suroviny nechte dvacet minut působit a poté v konvici ohřejte jeden litr vody a přidejte 300 mililitrů octa. Po zahřátí nalijte na žluté skvrny v toaletě a pomocí záchodové štětky je vyčistěte. Pokud jsou skvrny opravdu obsáhlé, postup opakujte. 

Zažloutlý vodní kámen kolem rámu záchodové mísy vyčistíte pomocí tablety do myčky. Nasaďte si rukavice, vezměte si houbičku, na kterou umístíte tabletu, skvrny pošplícháte octem a pomocí tablety nečistoty vyčistíte. Poté ještě jednou pošplíchejte octem a nechte půl hodiny působit. 

Mohlo by Vás zajímat

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

zavřít reklamu
×
Reklama