Sazenice paprik: Pokud se kroutí listy, je potřeba zasáhnout téměř okamžitě

autor Nikola Klementová publikováno 29.05.2023 10:05
Sazenice paprik: Pokud se kroutí listy, je potřeba zasáhnout téměř okamžitě

Vypěstovat vlastní papriky není nemožné, navíc ani složité. Občas se ale může stát, že sazenicím paprik něco chybí a rostlinky nám dají výrazně najevo, že se jim nedaří, a to například kroucením listů.

Domácí zelenina nemá konkurenci. Je levnější, chuťově výraznější a zdravější. Obecně papriky obsahují více vitamínu C než citrusy, navíc mají velmi široké využití. Vychutnat si je můžete v čalamádě, na omáčku, v čerstvém stavu na svačinu, v salátu a jinde. Bohužel se ale může stát, že rostliny paprik začnou chřadnout, a to se většinou projeví skrze jejich listy. Co nám dávají najevo zkroucenými listy?

Zkroucené listy u sazenic paprik

I mladé sazenice paprik mohou vykazovat známky nespokojenosti. Zkroucené listy připomínající ruličku, mohou být důsledkem nesprávné zálivky. Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. 

sazenice paprik

A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou. Sehnat ji můžete v květinářství nebo na internetu. Co se týká použití, jedná se o prášek, který se rozpouští ve vodě a aplikuje se formou zálivky. Určitě je důležité, abyste se řídili dávkováním uvedeném na obale výrobku. 

Další důvody kroucení listů

Stejně jako bór, pomůže proti kroucení listů i vápník. V takovém případě máte dvě možnosti, a to takové, že zvolíte kupované hnojivo, které mimo vápníku obsahuje také dusík, hořčík, minerální látky a řadí se mezi bezchlorové koncentráty. Takové hnojivo zajistí svěžest a vybarvení plodin, ale také působí proti hnědnutí okrajů listů, rozpadu a dalších. Druhou možností jsou vaječné skořápky, které vápníku a jiných minerálních látek obsahují také mnoho. Stačí skořápky nasušit, rozemlít na prášek a smíchat s vodou, kterou nalijete k sazenicím.  

mšice na paprikách

Pozor škůdce

Nejen nedostatek minerálů a jiných výživných látek může způsobovat kroucení listů, ale také například mšice nebo molice mohou listy ničit. Proto sazenice paprik důkladně prohlédněte a zasáhněte co nejdříve. Opět máte dvě možnosti, jak zatočit se mšicemi a jiným hmyzem. První možností je kupovaný insekticid. Druhou možností je ocet, voda a mycí prostředek na nádobí. Stačí smíchat půl litru vody, deci octa a lžičku mycího prostředku. Takto připravenou směs aplikujte na listy paprik, ale i na jiné sazenice a rostliny. Tato metoda se nám osvědčila. Pár dnů po výsadbě sazenic paprik a rajčat jsme si všimli zelených mšic na sazenicích. Dvakrát jsme roztok na sazenice aplikovali (s odstupem tří dnů) a mšice uhynuly. Kolem sazenic byla rozsázená šalvěj, abychom se vyhnuli právě tomuto nechtěnému hmyzu, ale sama šalvěj byla mšicemi zasažena. 

Mohlo by Vás zajímat

Waldviertelská železnice
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Za zábavou i za poznáním po rakouské úzkokolejce

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

zavřít reklamu
×
Reklama