Jak vyčistit vanu, aby byla zářivě bílá a bez fleků: Chemie není potřeba

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 02.06.2023 10:23
vana

Nevíte si rady s vodním kamenem nebo s jinými fleky ve vaší vaně? Nemusíte se trápit, rádi vám prozradíme, jak se zbavit skvrn, aby vaše vana byla opět zářivě bílá.

Dominantou koupelny většinou bývá vana nebo sprchový kout, proto byste tato místa měli udržovat čistá a zářivě lesklá. Bohužel snad nikdo z nás nemá čas na to, aby vanu každý den čistil. Je však ale zřejmé, že se zde usazují nečistoty, zbytky mýdla, ale také vodní kámen nebo dokonce rez. Pokud se ve vaší vaně takové skvrny nacházejí, máme pro vás řešení, které si poradí i s odolnými skvrnami a nečistotami. 

Prevence je vždy nejlepší

Abyste předešli odolným skvrnám, bude nejlepší, když vanu jednou za týden řádně umyjete. Na co byste si jistě měli dávat pozor, tak jsou drsné houbičky, kterými můžete povrch vany poškodit. Dále také nepoužívejte těkavé látky, abrazivní prostředky či prostředky s bělidlem.

vana

Jak vyčistit vanu od rzi

Pokud se vám ve vaně objevila rez, stačí smíchat 200 mililitrů octa a 4 čajové lžičky kuchyňské soli. Ocet zahřejte, rozpusťte v něm sůl a tekutinu přelijte do lahve s rozprašovačem. Našplíchejte ji na skvrny a nechte alespoň dvacet minut působit. Poté směs našplíchejte ještě jednou a pomocí měkké houbičky skvrny vyčistěte.     

Jak vyčistit vodní kámen z vany

Vodní kámen ve vaně dokáže nepříjemně potrápit. Opět ale chemie nebude potřeba. Stačí vám jedlá soda. Má opravdu široké účinky a v domácnosti je nepostradatelná. Stačí smíchat jedlou sodu s trochou vody, aby vznikla pasta, kterou nanesete na vodní kámen. Předtím ale skvrny navlhčete vodou. V případě, že jsou skvrny velmi odolné, naneste pastu ze sody, zahřejte ocet a pomocí lahve s rozprašovačem jej našplíchejte na sodu. Nechte patnáct minut působit a místa dočistěte kyselinou citronovou smíchanou s několika kapkami vody.  

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

zavřít reklamu
×
Reklama