Borůvky: K bohaté úrodě vede správná péče, proto se vyhněte těmto chybám

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 03.06.2023 07:00
borůvky

V posledních letech se kanadské borůvky staly součástí mnohých zahrad. Jejich plody jsou vynikající, navíc velmi zdravé. Aby keř bohatě plodil, bude potřeba vyhnout se pěstitelským chybám.

Malé modrofialové bobulky má rád snad každý z nás. Mají sladkou chuť a opravdu mnoho živin. Obsahují antioxidanty, které organismus chrání před volnými radikály. Dále obsahují vitamín C, K a E, ale také vlákninu, mangan, draslík, vápník a železo. Zlepšují činnost mozku, trávení, snižují krevní tlak, chrání srdce, posilují kosti a imunitní systém, působí protizánětlivě a dále. Borůvky tedy nejsou pouze vynikající, ale také zdravé, proto je jistě výhodné, pokud si je můžete vypěstovat a sklízet koše plné plodů  

Správné umístění a půda pro borůvky

Tvrzení, že borůvka potřebuje stín či polostín, je opravdu nepravdivé. Vždy mějte na paměti, že borůvky potřebují dostatečně slunné stanoviště. Pokud borůvce bude stínit zeď, stromy či vyšší porost, budou keře špatně nasazovat květy a plody budou kyselé a špatně dozrávat. 

borůvka

Jelikož borůvky patří ke kyselomilným rostlinám, vyžadují speciální substrát. Neutrální zahradnická zemina jim nevyhovuje. Ideální kyselost půdy by měla být 4,4 až 5,0 pH. Před výsadbou borůvky je tedy vhodné do zeminy přimíchat dostatek rašeliny. Zapomínat byste také neměli na dostatečně velkou jámu, aby se kořenový systém mohl správně rozrůstat. 

Prořezávání a hnojení borůvky

Mezi další chybné kroky patří nedostatečné prořezávání borůvkového keře (nebo žádné prořezávání). Pokud máte na zahradě letošní keř, nechejte na něm přibližně tři nejsilnější výhony. Další řez provádějte až po třech letech, kdy keř zesílí, a to nejlépe začátkem března. Prořezáváme staré a slabé výhony (mladé ponecháme).

hnojivo

Chyba může nastat také při hnojení borůvek. Jelikož se jedná o kyselomilnou rostlinu, bude potřeba pořídit pro ně určené hnojivo. Pokud chcete hnojit přírodními prostředky, tedy těmi domácími, doporučujeme kávovou sedlinu nebo zákvas ze slepičího trusu. Pokud si tímto hnojením nejste jisti, kupte hnojivo určené přímo pro borůvky. 

Nevhodná zálivka

Borůvky je také potřeba pravidelně zalévat. Zálivka však musí byt prováděna s rozumem. Potřebuje ji dostatek, ale nesmí stát ve vodě – přemokření nesnesou. Proto je vhodné při výsadbě umístit do jámy také drenážní vrstvu. Přebytečná voda bude odvedena pryč. Navíc, pokud keř nasazuje plody, voda bude velmi důležitá. 

 

Mohlo by Vás zajímat

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

zavřít reklamu
×
Reklama