Jak vyčistit bílé tenisky z pleteniny, textilie či koženky: Snadno a efektivně

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 05.06.2023 12:14
bílé tenisky

Bílé tenisky jsou nádherné a patří k univerzální obuvi, kterou unosíme k šatům, riflím, kalhotám či k šortkám. Jak je ale vyčistit, aby byly opět jako nové?

Tenisky jsou sice krásným kouskem, který unosíme snad ke všemu, ale bohužel také každý z nás moc dobře ví, že po pár nošení ztrácí na své zářivé čistotě. Nemusíte si odpírat bílé boty, lze je totiž jednoduše vyčistit, a to i takové, které jsou vyrobeny z pleteniny či textilie. Jak tedy tenisky vyčistit, aby byly jako nové? 

Čištění tenisek z pleteniny

Vyčistit boty je velmi jednoduché, ale pokud jsou vyrobeny v kombinaci z přírodních a umělých materiálů, ještě k tomu, když se jedná o pleteninu, která je různě strukturovaná, je čištění o něco složitější. Nečistoty jsou ukryty uvnitř pleteniny, proto je tolik složité takové tenisky vyčistit. Bohužel starý zubní kartáček se k tomuto kroku nehodí. Z toho důvodu je vhodné použít například jemný hadřík neboli utěrku z mikrovlákna. 

bílé tenisky

Velmi účinné je žlučové mýdlo a voda. Koupíte ho v drogeriích nebo ve specializovaných prodejnách s eco produkty. Stačí namočit hadřík, pořádně vyždímat a několikrát krouživými pohyby přetírat mýdlo, aby na hadříku ulpělo. Poté navlhčete boty a jemně třete hadříkem obuv. Pokud se vám nechce, lze do lavoru napustit dva litry teplé vody a nastrouhat do ní jednu polévkovou lžíci žlučového mýdla (nezapomeňte nejdříve omýt podrážku). Vložte boty do vody a nechte jednu hodinu odmáčet. Následně boty promačkejte, znečištěná místa dočistěte hadříkem a přeperte pod tekoucí vodou. 

Tenisky z pevného materiálu

Pokud máte znečištěné tenisky z pevného materiálu – koženky či textilie, čištění půjde snáze. Navíc také můžete použít starý zubní kartáček. Musí být však jemný a nesmíte silně dřít. Pokud chcete boty namáčet, využijte sílu zubní pasty. Ta musí být bílá. Nebělí totiž pouze zuby, ale také obuv. Stačí boty navlhčit, na kartáček nanést pastu a krouživými pohyby boty vyčistit. Poté pořádně opláchněte. Na tenisky z textilie je také vhodná sůl s citronovou šťávou. Smíchejte šťávu z jednoho citronu a čajovou lžičku soli. 

bílé tenisky

Opět kartáček namočte do směsi a vyčistěte s ní boty. V případě textilie boty opláchněte pod proudem vody (poté boty dejte na slunce, aby uschly) a boty z koženky utřete mokrým hadříkem. Použít také můžete kartáček, jedlou sodu a vodu. Smíchejte suroviny tak, aby vám vznikla jemná kašička. Myslete na to, že bělidla na boty nejsou vhodná, protože po něm zežloutnou.    

Mohlo by Vás zajímat

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

zavřít reklamu
×
Reklama