Opravdu účinný postřik na mšice: Jedlou sodu však nechte ve spíži

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.06.2023 05:00
mšice

Boj se mšicemi může být opravdu složitý. Pokud ale nechcete používat chemii, existují další způsoby, jak se jich účinně zbavit. Rádi vám prozradíme, jak na mšice přírodní cestou.

Mnoho zahradníků, alespoň těch malých, vyhledává různé způsoby, jak bojovat proti mšicím. Většina z nich se snaží vyhýbat chemickým přípravkům, které nejsou pro půdu, ale ani pro lidský organismus přínosem. Tyto produkty však vůbec nejsou potřeba používat. Stačí  jen najít správný prostředek a způsob, jak se tohoto savého hmyzu zbavit. A my pro vás jeden máme. 

Prostředek, který pomůže

Je jednoduché zajít do zahradnictví a koupit insekticid na mšice, ale druhá věc je ta, jak takové přípravky působí na půdu a na lidský organismus. Pokud dáváte přednost domácím prostředkům, které opravdu fungují, vyzkoušejte popel rozpuštěný ve vodě. Setkali jsme se s tvrzením, že pomáhají určité rostliny, které vysázíte kolem sazenic. Například šalvěj, afrikány nebo bazalka. Bohužel u nás tento způsob nezafungoval a mšice zvesela obydlovaly šalvěj i ostatní rostliny. 

mšice

Do redakce nám však došel návrh od milé čtenářky, která proti mšicím zbrojí popelem. A světe div se, je po mšicích. Dříve jsme zkoušeli postřik z jedlé sody, mýdla a vody, ale nezafungoval. Popel jsme aplikovali třikrát a bylo po mšicích. A pokud vám zbyde trochu popelu, nevyhazujte ho, ale pohnojte s ním sazenice paprik, rajčat, okurek či ho můžete rozházet k rybízu nebo angreštu. Obsahuje fosfor, hořčík, draslík a vápník. Dusík bohužel neobsahuje, proto je vhodné popel smíchat například s kvasnicemi.

Jak připravit postřik na mšice

Účinný postřik z popela připravíte velmi jednoduše. Stačí vám 100 gramů popela ze dřeva (nikoli z briket), 2 litry odstáté nebo dešťové vody a jedna čajová lžička jemného, přírodního nebo mycího mýdla(záleží pouze na vás, kterému dáte přednost). Všechny suroviny smíchejte a nechte jednu noc louhovat. Než však popel smícháte s vodou, měli byste ho pořádně nadrtit. 

popel

Po uplynulém čase přeceďte tekutinu přes jemné síto nebo plátno a nalijte ji do lahve s rozprašovačem. Aplikujte na rostliny. Za tři dny se podívejte, zda se počet mšic snížil a postřik aplikujte ještě jednou. Obecně lze říci, že postřik můžete používat do vymizení škůdců.   

Mohlo by Vás zajímat

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

zavřít reklamu
×
Reklama