Jahody: Aktuální péče je pro ně důležitá, aby vás odměnily bohatou úrodou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.06.2023 05:00
jahody

Každý pěstitel si přeje, aby jeho jahody bohatě plodily, byly sladké, velké a zdravé. Tohoto kroku lze však velmi jednoduše docílit. Rádi vám poradíme, jak na bohatou úrodu.

Právě začátek června je ideální čas k tomu, abyste jahodám poskytli péči. Díky ní vás pak jahodníky potěší krásnými a velkými plody, kterých budou plné koše. A to si jistě přeje každý pěstitel, protože lahodnou chuť jahod si rád užívá každý z nás. Navíc mají široké využití. Můžete si je dopřát ve formě marmelády, obohatit s nimi koláče či si je můžete vychutnat jen tak na svačinku. 

Jakou péči dopřát jahodám

Pokud máte jahody na záhoně, je nejlepší čas je odplevelit a mírně prokypřit. Také je nezapomeňte zalít, aby jahodníky plodily velké a pěkné plody. Zalévat je určitě nemusíte každý den, spíše jednou za pár dní, ale vydatně. Dávejte si však pozor, aby rostliny nestály ve vodě. Dále jahodám dopřejte kvalitní výživu. V tento čas již nedoporučujeme chemická hnojiva, ale spíše ta, která si připravíte doma.

jahody

Ideální hnojivo pro jahody je droždí, zákvas ze slepičího trusu nebo kopřivová jícha. Droždí obsahuje vitamín B, železo, chrom, dusík a mnoho dalších účinných a výživných látek. Stačí smíchat jednu kostku droždí s jedním litrem odstáté vody a hnojivo nechat do druhého dne pracovat. Po uplynulé době smíchejte hnojivo s jedním litrem odstáté vody a zalijte jahody. Pokud byste chtěli vyzkoušet kopřivovou jíchu, v nedávném článků jsme pro vás připravili přesný postup na jeho výrobu.

Pro krásné plody jahod

V případě, že ještě nemáte jahody zamulčované, je nejvyšší čas. K tomuto kroku můžete využít slámu, trávu, ale také klidně karton. Mulč chrání okolí u rostlin před vysycháním, potlačuje růst plevelu a především zabraňuje znečištění plodů, aby nezačaly hnít či plesnivět. U čerstvé trávy buďte obezřetní, abyste nepřilákaly slimáky. Trávu tedy nechte mírně zavadnout, ale i tak ji nedávejte k jahodám v silné vrstvě. 

Mohlo by Vás zajímat

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama