Proti červivosti třešní lze efektivně bojovat: Účinná zbraň, která funguje

autor Nikola Klementová publikováno 12.06.2023 10:51
třešeň

Už se nemůžete dočkat šťavnatých a lahodných třešní? Co vám ale každoročně kazí chuť, tak jsou červíci? Věděli jste, že plody před nimi můžete ochránit?

Třešně patří mezi velmi zdravé ovoce, které by si měl dopřát každý z nás. Bohužel však někomu jsou červíci v třešních natolik nepříjemní, že si třešně raději nedopřává. Někteří plod po plodu rozpůlí a vnitřní část zkontrolují. Tomuto se však můžete vyhnout, a to velmi jednoduchý způsobem. Jak na to, aby třešně neměly červy? 

Proč si třešně dopřát?

Mimo toho, že skvěle chutnají, obsahují také značné množství minerálních látek a vitamínů. Obsažený je v nich především hořčík, vápník, draslík, železo, zinek a křemík. Co se týká vitamínů, najdeme v nich především vitamin E, C a B. Navíc jsou také dokonalým antioxidantem, díky melatoninu podporují kvalitnější spánek, zlepšují paměť a snižují kyselinu močovou, tudíž budou skvělé v boji se dnou. Třešně jednoznačně patří mezi superpotraviny, které bychom do jídelníčku měli zařadit. 

třešně

Proč se v třešních objevují červi

Potíže s červivostí způsobuje vrtule třešňová. Samičky tohoto dvoukřídlého hmyzu kladou vajíčka do plodů, které zrovna dozrávají, navíc se nevyhýbají ani višním. Po nakladení vajíček se larvy probouzí k životu přibližně po dvanácti dnech. Nejenže jsou larvy uvnitř třešní velmi nepříjemné, ale bohužel také pojídají dužinu, třešně opadávají a červi mají možnost vyhloubit si díru v zemi, kde přezimují. 

třešně

Tento proces se bohužel pravidelně opakuje u stejného stromu, proto je dobré se před nimi bránit. Pokud chcete strom před vrtulí ochránit, můžete koupit chemický insekticid a vrtuli tak zabránit, aby nakladla vajíčka. Myslet byste měli na to, že přece jen jde o chemii, tudíž bude potřeba dodržovat pokyny uvedené výrobcem.

Další možnosti, jak se zbavit červů

Efektivní jsou také lapače žluté barvy. Žlutá barva na ně působí přímo jako lákadlo. V zahradnictví či na internetu seženete speciální lapače na vrtuli, které zavěsíte do koruny stromu. Nejdříve otrhejte kolem lapačů listy a snažte se je zavěsit tam, kde nejvíce svítí slunce. Je třeba však upozornit, že jeden lapač stačit nebude, pokud máte velký a rozrostlý strom, použijte alespoň deset lapačů. Červivosti lze také zabránit výběrem vhodné odrůdy. Někteří pěstitelé také doporučují umístit folii pod stromy, abyste zabránili vrtulím ve vylétnutí z půdy.      

Prevence je také důležitá

Ne nadarmo se říká, že prevence je jistota. S ochranou je tedy dobré začít již na podzim. Půdu kolem třešně zryjte do hloubky pět až deset centimetrů, tak larvy nebudou mít šanci přežít zimu, navíc je vyzobe ptactvo. Dále zapracujte hašené vápno do půdy. Na jaře pak třešním doplňte hnojivo bohaté na dusík a během května, a to alespoň dvakrát, můžete zlepšit výživu pomocí močoviny. 

A pokud již červy v třešních máte a úrody se vzdát nechcete, není nic jednoduššího, než třešně namočit do dřezu s vodou. Larvy vyplavou, vy je sesbíráte a třešně tak jednoduše připravíte ke konzumaci či k dalšímu zpracování.    

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

Ford
publikováno 16. 2. 2024 autor Petr Dostál

Generální ředitel Fordu je otevřený spolupráci s konkurenty, aby mohl konkurovat Číně

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

zavřít reklamu
×
Reklama