Jak vyrobit tabletu do toalety, která vyčistí nečistoty bez vaší námahy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 12.06.2023 12:09
toaleta

Vyčistit silně znečištěnou toaletu bez vaší pomoci? Tento krok není nemožný. Pomůže tableta, kterou si navíc můžete vyrobit sami, jak přesně?

Zářivě čistá toaleta by měla být standardem každé domácnosti. Někdy se však stává, že i přes pravidelné čistění se v toaletě objevují žluté a velmi odolné skvrny, které nelze jednoduše vyčistit. A o to více, pokud máte tvrdou vodu. Máme pro vás však jeden efektivní způsob, jak mísu vyčistit od skvrn bez velké námahy, a to ekologicky. Vyrobte si tabletu do toalety, není to složité. 

Tablety do toalety, které jsou účinné

Kupovat drahé tablety do toalety, které mají čistící schopnost, již nemusíte. Můžete si je jednoduše vyrobit doma. Navíc na výrobu nejsou složité a účinkují stejně dobře. Stačí vám pár minut času, čtyři suroviny a máte hotovo. A pokud si tablet vyrobíte více, můžete je skladovat ve vzduchotěsné nádobě a použít dle potřeby. 

jedlá soda

Základ tablety tvoří jedlá soda a kyselina citronová. Někteří často nad jedlou sodou takzvaně ohrnují nos, ale věřte, že zrovna jedlá soda je surovinou, která má v domácnosti široké uplatnění. Využijete ji nejen v kuchyni při pečení, ale také vám může pomoci při pálení žáhy, při praní a při čištění vany, umyvadla, toalety, trouby či sporáku. Má mírně abrazivní účinky, takže si poradí i s odolnými skvrnami.

Jak tablety vyrobit

Žádnou složitost při přípravě nehledejte. Stačí smíchat 50 gramů kyseliny citronové, 100 gramů jedlé sody, oblíbený éterický olej, například citron, pomeranč či levanduli a trochu vody, kterou nalijete do lahve s rozprašovačem. Nejdříve smíchejte jedlou sodu s kyselinou citronovou, zakápněte suroviny několika kapkami olejíčku, který máte rádi, promíchejte a našplíchejte trochu vody. 

eterický olej

Vody by opravdu mělo být málo, a to tak, aby se směs pouze zvlhčila a šla tvarovat. Jakmile budete mít smícháno, vězměte si formičky například na čokoládu či tvořítka na led a směs do něj namačkejte. Poté nechte tablety přes noc v chladu vyschnout a druhý den vyklepněte a uložte do vzduchotěsné sklenice. 

Jak tablety používat

I zde nehledejme žádné složitosti. Tablety stačí jednoduše hodit do toalety a nechat vyšumět. Jedlá soda a kyselina citronová začnou reagovat pěněním a v ten moment pracují na tom, aby žluté skvrny, bakterie a jiné nečistoty zmizely. Účinky lze také znásobit tím, že předem do toalety nalijete trochu bílého octa, který je koncentrovanější než ten hnědý. Tabletu do toalety doporučujeme ukládat jednou týdně, a to nejlépe večer. Nebo také před odchodem do práce. Poté vezměte WC štětku a toaletu pouze očistěte, spláchněte a máte hotovo.    

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama