Netradiční využití bezových květů podle našich babiček, které byste měli znát

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.06.2023 14:32
černý bez

Bezové květy jsou nejen nádherné, vonící, ale také velmi zdravé. Jakým způsobem, a to netradičním, je můžeme využít?

Právě nyní zdobí bezové keře půvabné květy, které využíváme především pro přípravu sirupu. Ovšem věděli jste, že je můžete využít také na mast či tinkturu a dále? Užijte si tento krásný keř všemi možnými způsoby. Víkend se kvapem blíží, a tak pokud plánujete procházku, nezapomeňte si s sebou vzít koš, do kterého si květy můžete nasbírat. Rádi vám poradíme, jak je můžete zpracovat. 

Tinktura z květů černého bezu

Tinktura z bezu je ideální pro zimní období. Celkově podpoří obranyschopnost a imunitní systém, ale také vám pomůže při nachlazení. Příprava je velice jednoduchá. Připravte si 500 mililitrů kvalitního alkoholu a čtyři velké květy, které zalijete alkoholem a necháte alespoň jeden měsíc macerovat na chladném a tmavém místě. Po uplynulé době přelijte přes gázu do tmavých lahví a tinkturu uchovávejte v temnu. 

Černý bez

Pleťová maska, ale i hojivá koupel

Drobounké květy černého bezu otrhejte do misky a smíchejte s tvarohem. Aplikujte na omytý obličej, nechte působit přibližně půl hodiny a poté opláchněte. Ideální procedura pro rozzáření pleti, omlazení a uzavření rozšířených pórů. Pamatuji si, že babička připravovala také mast z květů černého bezu, a to na suché ruce a drobné poranění. Rozpustilo se sádlo, vmíchaly se do něj květy a nechaly se zde v chladu dva dny. Poté se sádlo rozpustilo, přecedilo přes dětskou plenu a mast se nechala v lednici ztuhnout. 

Květy bezu, ale také listy, můžete použít na koupel. 40 květů s listy povařte v pěti litrech vody a odvar nalijte do koupele. Ideální pro bolavé klouby, při nachlazení nebo vyčerpání. Taková koupel se také považovala za relaxační. Když jsem byla dítě, babička mi odvar přilévala do vaničky, aby mi pomohla od nachlazení. 

sirup z černého bezu

Na sirup bychom zapomenout neměli

Nejčastěji se květy bezu využívají pro přípravu sirupu. Přesný návod jsme pro vás připravili v nedávném článku, tak pokud jej ještě nemáte, inspirujte se. Navíc, co se týká živin obsažených v květech, najdeme v nich především silice, antioxidanty, organické kyseliny, slizy a vitamíny A, B1, B2, B6, B12 a C. 

Mohlo by Vás zajímat

Sazenice
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na silné a zdravé sazenice, které poskytnou hojnou úrodu? Stačí pár lžic správně zvoleného hnojiva

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

Čínské automobilky
publikováno 29. 2. 2024 autor Jan Nováček

Kvíz: Poznáte vozy čínských automobilek? Ověřte si znalosti z čínských značek aut

zavřít reklamu
×
Reklama