Svilušky a jiní škůdci: Připravte si účinný postřik, který na ně funguje

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 16.06.2023 05:00
berušky

Pokud na vaši zahradu zaútočily svilušky či jiní škůdci, co nejrychleji se jich zbavte, než vám zničí úrodu. Máme pro vás návod na účinný postřik, který si s nimi poradí.

Máte na zahradě svilušky? Bohužel se jedná o velmi nenápadné roztoče, kterých si nemusíme ihned všimnout. A o to hůře, protože na zahradě dokáží zničit celou úrodu, ale nejen tam, mohou zaútočit i na rostliny v domácnosti. Nenechte svoji zahradu ničit, raději zasáhněte včas a zachraňte úrodu, prozradíme vám, jak na to.

Rozpoznejte svilušky včas

Svilušky si přímo lebedí v suchu a teplu, takže jakmile se začne oteplovat, buďte velmi ostražití. Co se týká vnitřního zasažení, v domech či bytech se svilušky objevují nejčastěji v zimním období, kdy jim kvůli topení a suchému vzduchu poskytujeme správné podmínky k množení. Neobjevují se však jen doma na rostlinách, ale také venku na rajčatech, dýních, cuketách, paprikách a jinde. 

Mezi hlavní příznaky patří nažloutlé nebo bělavé skvrny, především pak kolem silnějších žil na listu u stonku. Tam si svilušky lebedí a sají mízu z rostliny. Listy potom bělají a usychají. K dalším příznakům, za který nemohou pavouci, ale svilušky, patří jemné pavučiny, kterými jsou obaleny spodní strany listů a vrcholky rostliny. Na vrcholku je však nenajdete, schovávají se pod listy. 

berušky

Na svilušky s predátory

Vosičky, berušky a draví roztoči si na sviluškách rádi pochutnají. Snažte se tedy o jejich přilákání na vaši zahradu. Slunéčka lze dokonce zakoupit, ale přilákat je můžete pomocí žlutých stuh uvázaných na rostlině. Nebo pomocí žlutých květin. Co se týká roztočů, ty lze koupit v plátech, které se poté připevňují na strom, tam se ponechají do jara. Jedná se o plstěné pláty, které používají domácí pěstitelé, ale také velkopěstitelé. 

Postřiky, které na svilušky fungují

Opět máte dvě možnosti, jak výskyt svilušek eliminovat. Použít můžete chemický postřik, ale i ten přírodní, který připravíte doma. Mezi přírodní prostředky, které fungují, patří cibulové slupky. Připravte si silný odvar, který necháte tři dny uležet, následně jej přecedíte a nalijete do lahve s rozprašovačem. Poté aplikujte na svilušky. Nezapomínejte na spodní stranu listů. 

mýdlo

Vhodný je také ocet a kostkové mýdlo, které nastrouháte do vody, rozmícháte a aplikujete na rostliny. Na půl litru vody stačí jedna lžíce mýdla a lžíce octa. Tyto možnosti lze použít také na mšice a jiné škůdce. Poslední možností jsou chemické postřiky. Mezi velmi oblíbené patří kontaktní přípravky, například sviluška stop a mnoho dalších. 

Mohlo by Vás zajímat

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

zavřít reklamu
×
Reklama