Letní ošetření rajčat pomocí kypřicího prášku: Proč a jak ho použít

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.06.2023 10:46
rajčata

Už se těšíte na bohatou úrodu rajčat? Aby tomu tak opravdu bylo, mimo toho, že jim poskytnete správnou péči, dopřejte jim také kypřicí prášek. Proč a jak ho použít?

Rajčata patří k zelenině, kterou pěstuje snad každý zahradník. Aby však rostliny správně rostly a plodily, bezpochyby potřebují správné a vydatné hnojivo, které také podpoří odolnost vůči škůdcům a různým houbovým chorobám. Jenže ne tak úplně, například plíseň na rajčatech patří mezi velmi obávané choroby, před kterými bychom měli rostliny bránit i jiným způsobem. 

S čím pomůže kypřicí prášek 

Pokud se obáváte použít kypřicí prášek na rajčata, tak opravdu nemusíte. Jeho složení rostlinám neuškodí, naopak. Skvělým pomocníkem se stane v případě, že se na rajčatech objevila plíseň, která dokáže zničit celou úrodu. Plíseň šedá neboli Botrytis cinerea, je houbové onemocnění, které preferuje teplé a vlhké prostředí. Proto je důležité, abyste rajčata při výsadbě umísťovali vedle sebe s dostatečným rozestupem, také na slunečné stanoviště a rostliny nepřelévejte, aby se pod nimi nezadržovala voda. Pokud rajčata pěstujete ve skleníku, doporučujeme, abyste jej každoročně vydezinfikovali a během vegetačního období jej také větrali.  

rajčata

Jak připravit postřik z kypřicího prášku

V případě, že s plísní na rajčatech či na okurkách bojujete, připravte si postřik z kypřicího prášku, který je díky své zásaditosti dokonalým bojovníkem proti této chorobě. Navíc, co se týká přípravy, není snad nic jednoduššího. Smíchejte dva litry vody a 15 gramů kypřicího prášku. Prášek rozmíchejte, aby se rozpustil a tekutinu přelijte do lahve s rozprašovačem. Poté aplikujte na rostlinu – nezapomínejte ani na spodní stranu listů.

muškáty

A pokud vám zbyde postřik, můžete jej aplikovat například k muškátům. I jim se hniloby či houbové choroby nevyhýbají. Do roztoku však nakapejte několik kapek jemného mýdla a aplikujte ho na listy muškátů z vrchní i spodní strany. Aplikaci provádějte večer, kdy nesvítí slunce či nemá pršet. Stejný roztok s jemným mýdlem, do kterého přidáte lžíci oleje, můžete také aplikovat na mšice, padlí či svilušky. Pomocí tohoto roztoku můžete ošetřit okurky, dýně, okrasné keře a další.  

Mohlo by Vás zajímat

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

zavřít reklamu
×
Reklama