Netrapte se vytrháváním plevelů, připravte si postřik, který na ně spolehlivě funguje

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.06.2023 14:14
plevel

Abyste se zbavili plevelů, nemusíte používat drahé a chemické postřiky, lze si některé z nich připravit i doma. Které na ně spolehlivě fungují?

Plevel se objevuje snad všude, ať už na záhoně, mezi dlažbou, v trávníku a jinde. V případě, že se vám nechce plevel pravidelně vytrhávat, připravte si účinné postřiky, které otravný plevel zahubí. Příprava není náročná, navíc je připravíte ze surovin, které najdete doma ve spíži. Které jsou ty nejúčinnější?

Postřik na plevel, který funguje

Postřiky se mohou skládat z různých surovin, které zmíníme níže. Nejdříve je však třeba upozornit, abyste postřik na plevel aplikovali za slunného počasí, a to pomocí lahve s rozprašovačem. Pozor si však dávejte na ostatní rostliny, které zničit nechcete. Postřik tedy aplikujte přímo na plevel.  

konvice

Velkým pomocníkem, který opravdu funguje, je alkohol. Za slunného počasí jej našplíchejte na plevel a vyčkejte. Plevel se spálí, vysuší a vy jej snáze vytáhnete. V druhém případě lze také uvařit vodu a ještě horkou ji nalít na plevel. Je třeba upozornit, že tato metoda není vhodná na záhon, neboť by mohla poškodit kořeny ostatních rostlin. Naopak pomůže například na plevel mezi dlažbou.

Octový postřik proti plevelu

Na výrobu druhého postřiku budete potřebovat 500 mililitrů horké vody, 1,5 dcl octa, 1,5 polévkové lžíce soli a 2 polévkové lžíce mycího prostředku na nádobí nebo mýdla. Veškeré suroviny smíchejte dohromady a nalijte do lahve s rozprašovačem. I u tohoto přípravku platí, abyste jej aplikovali za slunného počasí. 

dlažba

Postřik jsme vyzkoušeli také a je třeba dodat, že jej budete muset aplikovat alespoň dvakrát. Navíc ale pomůže i s mechem mezi dlažbou. Dále také můžete aplikovat půl hrnku soli a dva hrnky octa. Smíchejte dohromady a našplíchejte na plevel. Vždy si ale dávejte pozor na ostatní užitečnou či okrasnou zeleň v zahradě.    

Mohlo by Vás zajímat

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

zavřít reklamu
×
Reklama