Jak se zbavit mravenců na zahradě? Vyzkoušejte ověřené způsoby

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 26.06.2023 05:00
mravenci

Mravenci jsou pohromou domácností, ale také zahrad. Umí napáchat opravdu velké škody, proto bychom neměli čekat a rychle je ze své zahrady vyhnat.

Mravenci jsou sice silní, pracovití a výkonní stavitelé, kteří jsou pro les dokonce velmi užiteční, protože odnáší různá semena a pomáhají lesu v obnově, ale na zahradě je nechceme. Tam jsou bohužel méně užiteční, a to především, pokud máte na zahradě jahody a jiné dobroty, které jim velmi chutnají. I když víme, že dokáží provzdušnit půdu, odstranit zbytky rostlin, na zahradě se jich snažíme zbavit. Jak tedy na to, abychom je vypudili nejen ze zahrady, ale také ze skleníku. 

Mravenci jsou pohromou zahrad

Říká se, že důležitou prevencí je, abychom udržovali domácnost bez drobečků, ale také, abychom se co nejvíce snažili udržet mravence co nejdál od zahrady, ale jde to? Nejde! Mravenci si vždy najdou cestu, drobeček či cokoli dalšího, na čem si rádi pochutnají. Jednoduše řečeno, prevence tipu striktního úklidu nefunguje. A co je ještě horší? Mravenci žijí s mšicemi v jedné symbióze. A proč? Protože mšice produkují sladkou medovici, kterou se mravenci živí. Ti mšice ochraňují, a dokonce přenáší na rostliny. Takže pokud jste si všimli mravenců na zahradě, s největší pravděpodobností se u vás objevují také mšice. Žádný zahradník o takové škůdce jistě nestojí.

Mravenci a mšice

Otázkou ale zůstává, jak se mravenců zbavit. Samozřejmě lze sáhnout po chemických přípravcích, které mravence spolehlivě zahubí, ale věděli jste, že takové chemické postřiky zabijí nejen tento malý a pracovitý hmyz, ale také další hmyz, který se živí mravenci a pro nás je užitečný? V každém případě rozhodnutí zůstává na každém z nás. Existuje však řada šetrnějších surovin, které si s mravenci spolehlivě poradí. 

Jak se zbavit mravenců

Jednou z možností, jak se zbavit mravenců, je křemelina. Tento jemný prášek působí kontaktně a narušuje jemnou vrstvu těla mravenců, kteří následně hynou na dehydrataci. Prášek je účinný i ve vysoké vzdušné vlhkosti. Dokonce působí, i když na něj zaprší. Sice se rozpustí, ale jakmile zem uschne, opět se vytvoří malé krystalky. Mezi další ověřené způsoby, jak se zbavit tohoto nevítaného hmyzu, je použití dětského pudru. Stačí jej nasypat na cestičky, vyhrabaný písek mezi dlaždicemi a tak dále. 

mravenec

Zabírá také ocet, který mravenci nesnáší. Smíchejte půl litru octu a dvě lžíce soli. Roztok následně nalijte na mravenčí cestičky. Pozor si však dávejte na kořeny rostlin. A pokud se vám mravenci objevili v kredenci, veškeré lákavé suroviny přesypte do sklenic s vzduchotěsným uzávěrem a police utřete neředěným octem. I tento způsob jsme vyzkoušeli a funguje přibližně týden. Po týdnu jsme museli police opět vytřít.      

Mohlo by Vás zajímat

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

zavřít reklamu
×
Reklama