Opadávání květů či kroucení listů u paprik: Proč tomu tak je?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 13.07.2023 05:00
paprika

Pokud se kroutí listy paprik nebo jim opadávají květy, na nic nečekejte a zasáhněte co nejdříve, abyste nepřišli o úrodu. Proč se tak děje?

Obecně lze říci, že pěstování paprik není složité. Stačí jim zajistit správné podmínky, péči, ale také hnojení a určitou ochranu před škůdci. Pokud rostlinám dopřejete vše, co potřebují, budete se těšit z bohaté úrody. Někdy se ale i přes velkou snahu může stát, že se listy rostlin začnou kroutit nebo květy paprik začnou opadávat. Jaké příčiny mohou stát za těmito potížemi?

Proč se listy paprik kroutí

Někdy je opravdu složité rozeznat tu správnou příčinu. Rostliny pozorně pozorujte a zkoušejte vše možné. Co tedy stojí za kroucením listů? Za těmito potížemi může stát zálivka a její špatné pH. Doporučujeme zalévat pouze dešťovou vodou nebo odstátou vodou. Nikdy ne vodou z kohoutku. Dalším důvodem může být nedostatek Boru ve vodě. V takovém případě můžete koupit kyselinu boritou, kterou přidáte do zálivky před hnojením. Dodržujte však doporučené dávkování. Pokud rostlina dostane Boru více, listy začnou reagovat kroucením, ale s tím, že následně odumírají. 

mléko

V dalším případě, kdy se listové okraje neotáčejí dolů, ale nahoru, může jít o nedostatek hořčíku, ale také samozřejmě o nedostatek vápníku. Dále se tak děje také u paprik, které pěstujete v malém květináči či kýblu. Přesaďte je do většího a do týdne by kroucení mělo ustat. Pozor si dávejte také na mšice, které mohou stát za kroucením listů. Kontrolujte tedy spodní části, zda se u vás tito škůdci nezabydleli. Pokud ano, ihned aplikujte postřik. Následně doporučujeme použít vápníkové hnojivo na list. Buď jej kupte či použijte domácí postřik z mléka.

Proč opadávají květy paprik

Mezi další potíže, které se velmi často objevují, patří opadávání květů. Bohužel i u tohoto problému hraje roli více aspektů, které ovlivňuje několik faktorů. Jedním z nich je nepřiměřená zálivka, tedy přelévání paprik. Je důležité, abyste půdu u rostlin nechali mezi jednotlivými zálivkami proschnout, ale ne tak, aby listy žloutly. Někdy také květy opadávají, pokud rostliny přehnojíte dusíkem. Nejenže zaznamenáte úbytek květů, ale i listům se nedaří, tmavnou či se deformují. Rostliny také shazují květy tehdy, pokud máji nedostatek fosforu. Abyste se vyhnuli nevyvážené výživě, doporučujeme papriky hnojit optimálním poměrem dusíku, fosforu a draslíku, a to tedy následně – 10 : 40 : 10.

papriky

Další aspekty, které přispívají k opadávání květů

Za opadáváním květů také někdy stojí vysoká teplota, především pak ve skleníku. I když se jedná o teplomilné rostliny, teploty nad 30 °C hůře snášejí. Z toho důvodu skleník každý den večer větrejte. Dalším důvodem opadávání květů může být nedostatek světla či neopylení. Jelikož je paprika samosprašná, stačí s ní pouze mírně zatřást.  

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

zavřít reklamu
×
Reklama