Žluté fleky na polštářích je nutné okamžitě vyčistit, neboť nejsou pouze od potu – chraňte své zdraví

autor Nikola Klementová publikováno 26.07.2023 02:00
polštáře

I polštáře potřebují pravidelnou péči, aby byly čisté a neohrožovaly naše zdraví. Co znamenají žluté skvrny na polštářích a jak je vyčistit?

Žluté skvrny na polštářích bohužel nejsou zapříčiněné pouze potem, mají širší původ. Pokud se takové skvrny na polštářích objevují i u vás, neměli byste meškat a měli byste je co nejdříve vyčistit. Jak je zbavit této nejen esteticky nevzhledné záležitosti? Mějte polštáře čisté, je to důležité pro vaše zdraví. 

Pravidelné praní polštářů je nutností

Než začnete polštáře čistit, ujistěte se, na kolik stupňů je lze prát. A zda vůbec jdou umístit do pračky. Pokud ne, popřemýšlejte nad nákupem nových polštářů, které v pračce můžete vyprat. A jak je vlastně často prát? Záleží na tom, jak moc se potíte, obecně lze ale říci, že by se měly prát alespoň jednou za tři měsíce. Eliminujete tak výskyt žlutých skvrn. Co se týká čištění, rozpusťte 2 tablety do myčky, 2 hrnky prášku na praní bílého prádla, horkou vodu a půl hrnku bělidla na oblečení. 

tablety do myčky

Suroviny rozpusťte v horké vodě, stačí půl litru a nalijte ji do větší nádoby, do které také nalijete třicet litrů co nejteplejší vody. Tekutina vyjde na dva polštáře. Pokud nemáte velký lavor, použijte vanu. Polštáře pořádně zmáčkněte (absorbují tekutinu) a nechte je zde alespoň tři hodiny. Dále, pokud je to možné a výrobce tuto teplotu doporučuje, vložte polštáře do pračky a zapněte program na 60 °C. Dále už prací prášek přidávat nemusíte. 

Proč se objevují žluté skvrny na polštářích

Pot je samozřejmě velkým viníkem žlutých skvrn. Je běžné, že se každý člověk během noci potí, ale pokud se potíte opravdu tak, že máte ráno tričko na ždímání a není letní období, popřemýšlejte nad konzultací s vašim praktickým lékařem. Další příčinou, proč se objevují žluté fleky na polštářích je, že chodíte spát s mokrými vlasy. 

roztoči

Posledním důvodem, a tím nejméně příjemným, jsou roztoči. Pokud polštáře neperete, poskytujete roztočům živnou půdu. Ti se totiž velmi rádi živí vaším potem a odumřelou kůží. Bohužel pak jejich mikroskopický trus vdechujete a celou noc na něm spíte. Po delším působení vznikají alergické reakce, ale také dermatitida, vyrážky a akné. Mimo toho také negativně ovlivňují kvalitu vašeho spánku, proto polštáře raději pravidelně perte.  

Mohlo by Vás zajímat

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

Algarve
publikováno 16. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

zavřít reklamu
×
Reklama