Pračka může být čistá i bez zásahu odborníka: Jak ji vyčistit, aby prádlo bylo opravdu čisté

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 28.07.2023 05:00
pračka

Aby vaše oblečení bylo opravdu čisté, bude potřeba, abyste pravidelně čistili pračku. Jak ji nejlépe a jednoduše vyčistit?

Pračka si jistě zaslouží vaši pozornost, a to nejen tehdy, když začne nepříjemně zapáchat. Nejčastějším důvodem, proč se z pračky line nepříjemný odér, bývá nedostatečné větrání bubnu po vyprání. Pokud ji ihned po pracím cyklu zavíráte, udržuje se v ní vlhkost, která po čase způsobí nepříjemný zápach. Bohužel však nejde pouze o zápach, ale také o plísně, které se zde tvoří kvůli nedostatečné cirkulaci vzduchu. Plísně, ale také zbytky pracího prostředku vytvoří slizovitý povlak nejen za těsněním u dvířek, ale také za bubnem pračky. Proto bude důležité, abyste pračku pravidelně čistili, neboť znečištěná pračka nedokáže důkladně vyprat vaše prádlo.   

Jak a čím pračku vyčistit 

Existuje mnoho prostředků, které spolehlivě vyčistí pračku. Lze zajít do drogerie a koupit chemický prostředek, který je efektivní, ale také můžete použít domácí prostředky, které si s usazeninami poradí stejně dobře. A nejen s usazeninami, ale také s vodním kamenem či s plísněmi a zápachem. Například jedlá soda, kyselina citronová či ocet. Mimochodem, pokud budete přidávat trochu octa k pracímu prostředku, oblečení, ale i ručníky budou měkké a delší dobu si zachovají syté barvy. 

jedlá soda

Co se týká použití octa, můžete koupit hnědý, ale také bílý. Ten seženete v některých lékárnách nebo v drogeriích. Bílý je koncentrovanější a neobsahuje karamel. Stačí jeden litr hnědého octa nalít do pračky a zapnout program s nejvyšší možnou teplotou. Pokud máte bílý ocet, použijte jednu sklenici, takové množství bude dostačující. Ještě předtím, než spustíte pračku, doporučujeme, abyste opatrně vytřeli těsnění kolem bubnu. Stačí vám jemný hadřík namočený v octu. Nezapomínejte však ani na zásobník.

Čištění zásobníku 

Mimo těsnění, byste neměli zapomínat ani na zásobník pro prací prostředky. Jednoduše ho vyjměte a hadříkem či zubním kartáčkem jej vydrhněte. Pokud jsou na něm usazeniny, které hadříkem nevyčistíte, do lavoru nalijte vodu a ocet. V poměru 1:2, a to tak, aby byl zásobník ponořený. Počkejte alespoň dvě hodiny a opláchněte. 

zásobník pračky

Čištění pračky jedlou sodou či kyselinou citronovou

Pokud budete používat jedlou sodu, nasypte dva pytlíky do bubnu pračky a zapněte cyklus s nejvyšší teplotou. V případě, že je pračka silně znečištěná, do zásobníku přidejte také dvě deci bílého octa. V případě, že použijete kyselinu citronovou, vysypte dvě stě gramů kyseliny do bubnu pračky a zapněte cyklus s teplotou 60 °C. Po zahřátí vody pračku pozastavte a nechte půl hodiny působit. Poté nechte program dokončit svou práci. Nezapomeňte ani na filtr pračky, který se skrývá za malými dvířky ve spodní části pračky. A jak často čistit pračku? Bohatě stačí čtyřikrát do roka. Ovšem ale záleží na tom, jak často perete a zda perete silně znečištěné prádlo.

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

zavřít reklamu
×
Reklama