Jak připravit krkovici na grilu, aby byla chuťově dokonalá a křehká: Vyhněte se soli a naklepání

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 16.08.2023 05:00
krkovice na gril

Chystáte se o víkendu grilovat? Máme pro vás několik tipů, jak ugrilovat tu nejlepší a křehkou krkovici, kterou si zamiluje každý. Stačí jen dodržet několik zásad.

Vepřová krkovice je nejvhodnějším masem na gril. Aby však byla chuťově dokonalá a křehká, bude potřeba, abyste se vyvarovali několika chybám. Jak ji správně připravit, aby zachutnala opravdu každému strávníkovi? Docílit toho není vůbec složité. Stačí opravdu málo a každý se bude olizovat až za ušima. 

Vše začíná již při výběru krkovice

Pokud budete vybírat krkovici na gril, zajděte si k místnímu řezníkovi. Doporučujeme, abyste nekupovali vakuované maso v supermarketu. Nebo to, které je již naložené. Výrobci tak kolikrát maskují nekvalitní a nedobré maso. U řezníka si určitě řekněte o prorostlé kousky, které jsou na grilu přímo skvostné. Dále je důležité, abyste se vyvarovali několika nešvarů, které z krkovice učiní ne příliš vynikající maso. 

krkovice

Doporučujeme, abyste jednotlivé kousky masa nakrájeli na silnější plátky, naopak příliš tenké by si neudržely šťavnatost. Také je nenaklepávejte a v žádném případě nesolte, maso si dosolíte na talíři. Marinády si nejlépe připravujte sami, neboť ty kupované obsahují poměrně dost soli a mnoho z nich také obsahuje různé glutamáty a zvýrazňovače chutí. 

Příprava krkovice na gril

Krkovici je samozřejmě nutné předem naložit, aby se do ní vstřebala veškerá chuť koření. Nejlépe uděláte, pokud ji naložíte do směsi bylinek. Například oregano, tymián, sušená rajčata, ale i česnek. Jednotlivé kousky potřete, namačkejte je do mísy a uložte je do druhého dne do lednice. 

maso na gril

Pokud ale preferujete marinády, smíchejte čtyři stroužky česneku, tři polévkové lžíce hořčice, tři polévkové lžíce medu, jednu polévkovou lžíci šťávy z citronu a dvě polévkové lžíce oblíbených bylinek. Zamíchejte a jednotlivé kousky marinádou potřete. Dejte je do lednice a druhý den je ugrilujte. Nezapomeňte, že sůl do marinády ani na maso nepatří. Vytahuje z masa vodu, to je trvale mokré a výsledek není příliš křehký.  

S krkovicí na gril

Před rozehřátím grilu nezapomínejte vždy vyčistit mřížku. Pokud se vám nechce čistit, můžete si koupit drátěný kartáč, se kterým jednoduše veškeré připálené kousky odstraníte. Poté vytáhněte maso, aby se ohřálo na pokojovou teplotu a rozpalte gril. Teplota grilu je velice důležitá. Pokud byste maso umístili na nedostatečně rozpálený gril, maso by se začalo dusit a pustilo by veškerou tekutinu. Steaky z krkovičky grilujte tak pět minut z jedné strany, následně dalších pět minut z druhé strany a vytáhněte je na talíř. Dvě minuty počkejte, maso zatáhne šťávu a poté již můžete podávat. Nezapomínejte, že musíte mít dostatečně rozpálené uhlíky.

Mohlo by Vás zajímat

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

zavřít reklamu
×
Reklama