Jedovaté houby, které si jednoduše spletete s těmi jedlými. Dávejte si pozor na možnou záměnu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.08.2023 07:17
žampion zápašný

Houby rostou skoro po celé České republice, a tak houbaři vyráží na lov. Pozor si ale dávejte na možnou záměnu jedlých hub s těmi nejedlými.

Houbaření je skvělá činnost, u které si mnozí z nás odpočinou a načerpají energii. Pokud si ještě ke všemu doneseme koš plný hub, pocit bude mnohem lepší. Ne nadarmo se o nás říká, že jsme národ houbařů, kteří se vydávají na houby klidně i několikrát za rok. Ale jak jste na tom s rozpoznáním jednotlivých druhů? Nebojíte se možné záměny? Pokud ano, prozradíme vám, na které houby byste si měli dávat pozor. 

Pozor na žampion zápašný

Tato zmíněná houba roste nejen v lesích, ale také na našich zahradách. Abyste jej spolehlivě rozeznali, přičichněte k němu. Jeho typická vůně vás spolehlivě odláká. Pokud si stále nebudete jisti, stačí zatlačit na klobouček či jej mírně naloupnout. Pokud vznikají žluté skvrny, této houbě se vyhněte obloukem. 

Hlíva olivová je krásná, ale nejedlá

Nejedná se sice o prudce jedovatou houbu, ale pokud ji sníte, dostaví se žaludeční potíže. Raději ji tedy nesbírejte. Co se týká vzhledu, hlíva olivová je velmi podobná hlívě ústřičné. Jen s tím rozdílem, že není světle hnědá, ale je oranžová a lidé si ji mohou splést s velmi oblíbenými kuřátky neboli liškami. Myslete na to, že lišky rostou ze země, ale hlíva olivová roste ze dřeva. 

Hlíva olivová

Mochomůrka citronová

Mochomůrka je krásná, ale jedovatá houba. Bohužel si ji můžete splést s žampionem, buďte tedy ve střehu. Poznáte ji tak, že má polokulovitý klobouk, následně rozložený, na kterém se nachází bílé až nažloutlé vystouplé skvrny. Pokud k této houbě přivoníte, ucítíte zápach syrových brambor. Dávejte si na ně pozor, protože se mochomůrkám v našich lesích velice daří. Stejně tak je tomu u mochomůrky zelené. I tuto jedovatou houbu lze zaměnit s žampionem.  

Ryzec kravský

Ryzec kravský

Ryzec kravský je nejedlá až mírně jedovatá houba, které bychom se měli vyhýbat. Zaměnit ji lze s ryzcem smrkovým, kterého si běžně připravujeme jako pochutinu v nálevu. A jak je od sebe rozeznat? Smrkový má oranžový klobouček, tmavé fleky a starší ryzce mají zelené fleky na klobouku. Ryzec kravský je chlupatý, spíše červený a má světlé kruhy.

Mohlo by Vás zajímat

Čechrava
publikováno 8. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké trvalky vysadit na stinné místo zahrady? Tyto si zamilujete – inspirujte se

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

Petřínská rozhledna
publikováno 11. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Pražské kopce: Na Vyšehradě se líbilo vládcům, na Petříně milencům

zavřít reklamu
×
Reklama