Jak odstranit vodní kámen v domácnosti: Babské triky zajistí kýžený výsledek

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.08.2023 07:35
koupelna

Snad každou domácnost trápí vodní kámen, který umí být pořádně nevzhledný. Jak jej odstranit, a to bez použití chemie?

Bílé skvrny v koupelně, které se mohou nacházet nejen na kachličkách, ale také na bateriích či na vaně, umí nejednu hospodyňku nepříjemně potrápit. Bohužel se nenachází pouze v koupelně, ale také v kuchyni na dřezu, na baterii či v rychlovarné konvici a jiných spotřebičích. I když se jedná o poměrně nepříjemného a odolného společníka, který se urputně drží na různých površích, není tak těžké jej odstranit.    

Jedlá soda a citronová šťáva 

Mnoho hospodyněk nedá dopustit na sílu citronové šťávy a jedlé sody. Stačí nasypat do misky jedlou sodu a zakápnout ji šťávou z citronu. Vytvoříte tak pastu, kterou nanesete na vodní kámen. Nechte pět minut působit a poté pomocí houbičky setřete. Co se týká vodního kamene na sprchové hlavici, ideální bude, když ji zabalíte do pevného pytlíku, do kterého napustíte vodu, ocet a přisypete trochu sody. Zavažte pytlík a počkejte alespoň jednu hodinu. Následně stačí vzít houbičku a nečistoty setřít. 

sprcha

Co se týká rychlovarné konvice, nalijte do ní vodu a půl sklenice octa. Zapněte ji a po uvaření vodu vylijte. Výsledkem bude čistá konvice. Vodní kámen z toalety můžete odstranit pomocí soli a vody.

Další možnosti odstranění vodního kamene

Rádi bychom však upozornili, abyste ocet nepoužívali na mramor, žulu či jiné přírodní kameny. Materiál byste mohli poškodit. Ocet je skvělým pomocníkem také při čištění myčky. Dáváme jej do zásobníku místo leštidla. Po umytí budou sklenice lesklé, myčka bude bez zápachu a usazenin. Vázičky od vodního kamene spolehlivě vyčistíte, když do nich nalijete vodu, ohřátý ocet a lžičku kyseliny citronové. 

myčka na nádobí

Suroviny promíchejte, nechte ve vázičce působit, a to alespoň hodinu a opláchněte pomocí houbičky. Ještě jedna rada na závěr. Proti vodnímu kameni na bateriích, lze také poměrně efektivně bojovat pomocí zubní pasty. Naneste ji na zanesená místa a nechte působit. Po dvaceti minutách utřete jemným hadříkem.     

Mohlo by Vás zajímat

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

České Švýcarsko
publikováno 29. 2. 2024 autor Petr Dostál

V Českém Švýcarsku bude v letošní sezóně zpřístupněno až 150 kilometrů tras

Xiaomi SU7
publikováno 1. 3. 2024 autor David Vanda

Nový elektromobil od Xiaomi je za dveřmi. Co zatím víme o modelu Xiaomi SU7?

zavřít reklamu
×
Reklama