Hnojiva lze vyrobit ze surovin, které bychom doma běžně zlikvidovali

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.03.2023 08:53
hortenzie

Hnojiva jsou pro rostliny důležitá. Nejenže jim poskytnou živiny a další potřebné látky, které z půdy nezískají v takovém množství, kolik by potřebovaly, ale také poskytnou sílu kořenům, větší odolnost vůči škůdcům a houbovému onemocnění.

Lze tedy říci, že pro zdraví a růst rostlin, bude hnojivo nepostradatelné. Nicméně, otázkou zůstává, jaké hnojivo zvolit. Je možné zajít do zahradnictví a koupit první hnojivo, které bude určené pro daný druh rostliny. V druhém případě ho můžete vyrobit doma. Pro životní prostředí se jedná o nejlepší řešení. Navíc budete mít jistotu, že v případě bylin či plodů, nebudete přijímat zbytečné chemické látky. Ať už se jedná o sazenice, interiérové květiny či rostliny na zahradě, je možné hnojivo připravit i doma, a to ze surovin, které bychom běžně vyhodili. 

Posekaná tráva

Jakmile posekáte trávu, nevysypávejte ji na kompost, alespoň ne všechnu. Posekaná tráva je totiž bohatá na dusík, fosfor a kyslík, proto může dokonale posloužit jako účinné a organické hnojivo s pomalým uvolňováním živin. Stačí ji jen v tenké vrstvě rozložit na záhony a máte vystaráno. 

káva

Kávová sedlina

Dalším cenným hnojivem je kávová sedlina, taktéž lógr. Stačí, když sedlinu budete pravidelně sbírat, aby jí bylo dostatek pro všechny rostliny, necháte ji proschnout, a následně nasypete do květináče a pomocí špachtličky promícháte se zeminou. Skvělé také bude, pokud sedlinu smícháte se substrátem při jarním přesazováním. Interiérové rostliny tímto způsobem pohnojte dvakrát za sezonu. Rostlinám umístěným venku, můžete lógr podávat až 4x ročně. Zbývající sedlinu neváhejte házet na kompost. 

Akvarijní voda

Voda z akvária je dalším pokladem, který běžně vyléváme do toalety. Pokud tedy máte rybičky, starou vodu nevylévejte, alespoň ne všechnu a poskytněte ji rostlinkám. Jedná se o prostředek, který obsahuje mnoho cenných bakterií, stopové prvky, které navíc najdeme u mnoha průmyslových hnojiv. Rostliny budou lépe růst a jejich listy budou jasně zbarvené.

skořápky od vajec

Skořápky od vajec nevyhazujte

Skořápky taktéž většinou končí v koši, ale věděli jste, že je můžete dát do zeminy k rostlině? Obsahují značné množství vápníku a jiných živin. Navíc díky nim budou květiny lépe odolávat škůdcům a jiným patogenům. Abyste urychlili sušení, můžete je umístit na plech do trouby a pár minut sušit. Nezapomeňte je předem umýt. Následně je rozdrťte a smíchejte s horní vrstvou substrátu.     

Vyzkoušet můžete také hnojivo z kopřiv, takzvanou jíchu. 

Mohlo by Vás zajímat

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

zavřít reklamu
×
Reklama