Jak poznat kvalitní burčák, kde ho raději nekupovat a jak je to s jeho pozitivními účinky

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.09.2023 07:00
Jak poznat kvalitní burčák, kde ho raději nekupovat a jak je to s jeho pozitivními účinky

Už se nemůžete dočkat, až si pochutnáte na vynikajícím burčáku? Ale nejste znalci, a tak byste si chtěli být jistí, že koupíte kvalitu a dokážete se vyhnout švindlířům? Máme pro vás několik rad.

Prodej burčáku byl již zahájen. Pokud máte chuť na tento sladkokyselý mok, který má pro tělo mnoho pozitivních účinků, rádi bychom vám prozradili, jak poznat kvalitní burčák. Nejde tedy jen o barvu, ale o mnoho dalších aspektů. Jak tedy rozeznat kvalitní burčák od nekvalitního, co obsahuje a kde ho raději nekupovat?

Jak poznat kvalitní burčák a nenaletět

Aktuálně již můžete narazit na mnoho prodejců, kteří nabízí burčák různé kvality. Jeho prodej by měl probíhat od prvního srpna do posledního listopadu. Při nákupu však dbejte na barvu. Burčák z bílých hroznů bude mít krásnou nažloutlou až mléčnou barvu. Pokud vám přijde udivující, že je spíše nahnědlý, výrobce se jej snažil naředit, dosladit a ošidit pomocí jablečného moštu. V lahvi, ve skleničce či jinde, může být trochu usazenin neboli zbytky kvasinek. 

vinohrad

Na první pohled musí být burčák čistý a bez jakýchkoli kousků. Dobrý burčák také neustále pracuje, to znamená, že při pouhém pohledu uvidíte unikající bublinky. A pokud je nevidíte, sklenici či lahev přiložte k uchu. Pokud k burčáku přičichnete, voní po hroznech a mnozí vinaři říkají, že jde lehce cítit droždím. Co se týká chutě, měla by být vyvážená, nikoli trpká či kyselá.    

Kde burčák raději nekupovat

Burčák kupujte nejlépe u místního vinaře. Nemusí být místní, pokud jste z Prahy a jedete na víkend na Jižní Moravu, kupte si jej zde, vinaři tu mají opravdu vynikající burčák. Snažte se vyhýbat prodejcům u silnic, kteří mají burčák nalahvovaný v kufru auta. Avšak i někteří vinaři mají svá auta a z malých soudků před vašimi zraky stočí požadované množství zlatavého moku. 

hrozny

Většinou pak nenechávají burčák celý den vystavený na slunci, protože jeho kvalita se kvůli tomu mění. Rádi bychom však na závěr zmínili – pokud si koupíte burčák, nikdy nedotahujte víčko lahve, neboť mok stále pracuje a oxid uhličitý potřebuje unikat ven. To stejné platí i o skladování v domácích podmínkách.  

Co burčák obsahuje

Burčák obsahuje značné množství vitamínu B, především thiaminu. Prospívá pokožce, ale také nehtům a vlasům. Mimo toho obsahuje zinek a mnoho dalších minerálních látek, které jsou důležité pro naše zdraví. Pozitivně ovlivňuje činnost srdce, nervovou soustavu, ale také zlepšuje akné, potíže s dermatitickými projevy a pročišťuje a chrání zažívací ústrojí.    

Mohlo by Vás zajímat

Hora Mulhácén
publikováno 20. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Hora Mulhácén: Výstup na střechu pevninského Španělska

Trvalkový záhon
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte nádherně kvetoucí trvalky, které jsou téměř bezúdržbové? Otestujte své znalosti

Túje
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jaké jsou výhody a nevýhody plotu z tújí? A jaká je jejich alternativa?

zavřít reklamu
×
Reklama