Zašedlé prádlo: Jak docílit zářivě bílého oblečení? Jde to jednoduše a efektivně

autor Nikola Klementová publikováno 14.03.2023 10:24
bílé oblečení

Bílé oblečení se považuje za neutrální kousek šatníku, který nechybí snad nikomu z nás. Bohužel však po pár vyprání zešedne a jeho zářivá bělost je ta tam. Jak docílit toho, aby oblečení bylo opět zářivě bílé?

Jak je již známo, bílé oblečení nevydrží roky zářivě bílé, a to ani tehdy, když koupíme speciální prací prášek na bílé prádlo. To však ale nevadí, protože jeho bělost mu můžete jednoduše navrátit. Klidně i tehdy, pokud se vám omylem podaří přimíchat například bílé tričko k tmavému oblečení do pračky. V takovém případě máte několik možností – můžete zajít do obchodu a koupit chemické bělidlo, které rádo ničí tkaniny, nebo také můžete zvolit levnější a šetrnější způsob s okamžitým účinkem.

Několik tipů, jak prát bílé prádlo

Než se společně pustíme do bělení, bude dobré vědět, jak takové bílé oblečení nejlépe prát. Doporučená teplota pro praní bílého prádla je 60 °C. To však nelze praktikovat u všech kousků, proto vždy sledujte štítky. Pokud oblečení na tak vysokou teplotu prát nelze, pračku nikdy nepřeplňujte, protože by se pořádně nevypralo a brzy by zešedlo. Taktéž dbejte na to, abyste prali pouze bílé kousky. Dávejte si pozor i na barevné pruhy a tak dále. 

Dalším krokem bude i stav vaší pračky. Máte-li tvrdou vodu, pohlídejte si vodní kámen, i ten totiž může způsobovat zašednutí oblečení. Neuškodí tedy, pokud pračku jednou za dva měsíce pročistíte. K tomuto kroku stačí, když nalijete litr octa do bubnu pračky a nasypete jeden pytlík kyseliny citronové do zásobníku na prací prášek a spustíte program na 90 °C. 

pračka

Jak vybělit zašedlé oblečení

Za velmi účinný, ale také šetrný k oblečení, se považuje peruhličitan sodný. Jedná se o sodu určenou přímo na praní a na bělení bílého prádla (není tedy jedlá). Dokáže vybělit, ale také odstranit nevzhledné skvrny z oblečení, a navíc stojí pár korun. A pokud máte malé dítě a používáte bavlněné pleny, po tomto prostředku budou zářivě bílé a nebudou dráždit dětskou pokožku. 

Zašedlé oblečení dejte do lázně z perkarbonátu nebo-li z peruhličitanu sodného. Smíchejte tři litry horké vody (přibližně 70 °C) s 30 g perkarbonátu a nechte rozpustit. Pokud máte oblečení, které lze prát pouze na 40 °C, počkejte, až voda mírně vychladne, následně do tekutiny namočte oblečení či pleny a nechte namočené přes celou noc. Ráno oblečení rukama promačkejte a dejte vyprat tak, jak jste zvyklí. Samozřejmostí bude prací prášek na bílé prádlo.

Další tip: Vybělte zašedlé a flekaté utěrky, aby byly opět jako nové.

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

zavřít reklamu
×
Reklama