Zázvor: Jednoduše si jej vypěstujte a ušetřete za ten z obchodu – navíc bude chutnější

autor Nikola Klementová publikováno 20.03.2023 13:39
zázvor

V případě, že máte rádi štiplavou a svěží chuť zázvoru, který tak trochu připomíná chuť citronu, jednoduše si ho vypěstujte doma. Pěstování je jednoduché a chuť nezaměnitelná.

Zázvor má široké využití, navíc jeho živiny jsou obsáhlé a umí pomoci v mnoha směrech. Například podporuje zdravý imunitní systém, čaj snižuje horečku, zklidňuje a zbavuje nepříjemných bolestí, upravuje trávení a povzbuzuje metabolický proces. Samozřejmě bychom mohli pokračovat dále. Navíc, proč jej kupovat, když si lze zázvor vypěstovat doma v květináči nebo v záhoně? Poté ho můžete nasušit a rozemlít pomocí tyčového mixéru na jemný prášek a vychutnat si ho tehdy, když budete potřebovat. 

Připravte si jeden oddenek

Oddenek doporučujeme koupit v BIO kvalitě a takový, který má několik oček nebo-li hrbolků. Zázvor lze také rozdělit na několik dílů. Je však nutné dodržet jedno pravidlo, a to takové, že by každý kousek měl mít alespoň dvě očka. Po překrojení doporučujeme řez nechat den či dva zaschnout, a následně si připravte větší květináč, do kterého nasypete dobře propustnou zeminu s drenážní vrstvou. Zvolit můžete směs kompostu, zeminy a perlitu. 

zázvor

Nyní můžete jednotlivé kousky vložit do substrátu, a to očky nahoru. Obsah květináče udržujte vlhký, ale ne mokrý. Mezi jednotlivými zálivkami by měl substrát v horní části mírně proschnout. Poté květník umístěte na místo, kde bude teplota dosahovat k 22 °C. Jelikož očko vyčuhuje nad substrát, při zálivce dávejte pozor, abyste jej neodkryli.   

Klíčení zázvoru a jeho účinky

Přibližně za měsíc nebo za měsíc a dva týdny, začne zázvor klíčit a vytvářet nové výhonky. Pokud jste zázvor umístili do malého květináče, dost možná po měsíci nastane doba, kdy bude nutné jej přesadit. Dále pak, až se objeví listy, můžete zázvor přihnojovat, ale pouze organickými hnojivy. Po devíti měsících či jednom roce, bude zázvor připraven na sklizeň. Stačí jen vytáhnout celou rostliny z hlíny, oddenky očistit a spotřebovat tak, jak je máte rádi.    

A pokud jde o jeho účinky, posílí váš organismus a celkově podpoří obranyschopnost těla. Dále také pomáhá při horečce a chřipce, zklidňuje bolest a podporuje zažívání. 

Mohlo by Vás zajímat

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

Pokojová rostlina
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co znamenají hnědé skvrnky na listech pokojových rostlin? Čas, kdy rostlina vyžaduje péči

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

zavřít reklamu
×
Reklama