Kde nyní rostou houby: Najít můžete plné koše, ale jen na některých místech Česka

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 30.09.2023 07:20
koš s houbami

Houbařská sezona je v plném proudu. Pokud chcete na houby vyrazit také, ale nevíte kam, našli jsme pro vás několik míst, kde houby najdete.

Jelikož nám málo prší, houby bohužel nerostou na celém území České republiky. Není však potřeba tesknit a čekat na deštivé dny. Houby totiž rostou i tak, ale pouze na určitých místech. A to tam, kde je stále vlhká půda. Kde tedy aktuálně rostou houby? A co vlastně houby obsahují a proč bychom je měli jíst? 

Co nám mohou lesní houby nabídnout

Lesní houby obsahují minimum kalorií, tudíž si je mohou dopřát i ti, kteří drží dietu. Mimo minima kalorií obsahují také provitamín A, vitamín B a D. Dále také fosfor, železo, vápník, hořčík a další. Navíc snižují cholesterol, působí preventivně proti rakovině tlustého střeva, podporují imunitní systém a zbavují tělo škodlivých toxinů. Pokud nejste na houby alergičtí, neváhejte a určitě si je dopřejte. A jak je využít? Můžete je nasušit, naložit do octového nálevu, zamrazit, připravit si z nich polévku či omáčku nebo vynikající čalamádu s rajčaty, protlakem a paprikami. Tato delikatesa je vynikající zejména pod masem, ale také v těstovinách či bramborách. 

hřib

Houby rostou v lesích celoročně

Každý houbař ví, že houby v lese najdeme celoročně. Obecně lze říci, že počátkem jara najdeme smržovité houby, například kačenku českou. Duben a květen patří čirůvkám májovým. Začátek letních prázdnin potom přeje kuřátkům, kozákům, suchohřibům, ale také hřibům. Na tyto houby však narazíme i na podzim. Aktuálně můžeme najít hřiby smrkové, žlutomasé, hnědé, ale také klouzky. Vynikající houby, které můžeme různě zpracovat. Abychom nezapomněli, v zimě můžeme nasbírat Jidášovo ucho, ale také hlívu ústřičnou a penízovku sametonohou.  

Kde aktuálně můžeme narazit na houby

I přes to, že aktuálně neprší a na mnoha místech je sucho, růst hřibů byl houbaři zaznamenán na těchto místech. Lesy Tisé v Ústeckém kraji v údolí u řeky. Dále Hlučín v Moravskoslezském kraji, Vysočina v údolí kolem řek, Lochovice okres Beroun. Kolín Středočeský kraj.    

Mohlo by Vás zajímat

Automotive night vision display
publikováno 9. 4. 2024 autor David Vanda

Spolupráce Volkswagenu a Mobileye by mohla pomoci zdokonalit technologii autonomního řízení

Hřbitov
publikováno 8. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Temný turismus: Je libo strávit dovolenou na místě tragédie?

Duben
publikováno 12. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Orgánem měsíce dubna jsou játra: Jak je pročistit pomocí bylinky, která roste na zahradě?

zavřít reklamu
×
Reklama