Slupky z cibule v sobě skrývají cenný poklad s širokým využitím – část třetí

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.03.2023 10:57
cibulové slupky

Bez cibule by mnoho jídel nebylo úplných. Slouží jako základ pro omáčky, ale také pro koláče a další. V kuchyni si získaly své místo jistě právem, a proto patří mezi potraviny, které kupujeme nejčastěji. Co ale uděláte s jejich slupkou?

Slupky z cibule, česneku, pomeranče a z dalších, končí běžné v koši. To je však jistě škoda, protože pro ně můžete najít další využití, a to efektivní. Abychom tvrzení upřesnili, slupky v sobě skrývají řadu vitamínů (C, A a E) a minerálních látek. Dokonce nám mohou pomoci s léčbou nachlazení, podporují imunitní systém a detoxikují organismus. Pomáhají nám tedy nejen v oblasti zdraví, ale i jinde – kde přesně?

Tinktura či odvar z cibulových slupek

V nedávném článku jsme zmínili, proč si dopřát čaj z cibulových slupek – pomáhá při nachlazení i s astmatem a dále. Na druhou stranu, odvar z cibulových slupek pomáhá také při zánětech v ústní dutině, s afty a při bolestech v krku. Připravíte si jej jednoduše, a to tak, že vložíte cibulové slupky do vámi zvoleného hrnce (stačí zaplnit do půlky), přilijete tolik vody, aby se slupky ponořily. Stačí pět minut povařit, a následně nechat obsah alespoň jednu hodinu louhovat. Při výše uvedených potížích vyplachujte ústní dutinu několikrát denně. 

cibulové slupky

Tinktura je na přípravu o něco zdlouhavější, nicméně pomůže jako doplňková léčba při potížích s kornatěním cév, krevním oběhem a při nachlazení. Obyčejně se užívá 20 kapek dvakrát denně. Co se týče přípravy, dejte do skleněné lahve s uzávěrem slupky z cibule, zalijte je kvalitním lihem a nechte přibližně deset dnů macerovat. Poté přelijte přes sítko či gázu a uchovávejte v temnu a chladu v tmavých nádobách.  

Cibulové slupky pro zdravé vlasy

Slupky lze využít pro lesk vlasů, ale také tehdy, pokud vám padají, máte lupy nebo chcete podpořit jejich růst. Dokonce je lze využít pro zvýraznění barvy vašich vlasů. Jak slupky využít pro jednotlivé účely?

  • Lupy ve vlasech: Připravte si hrst cibulových slupek, 1 lžíci dubové kůry a pět šálků vody. Obsah vařte po dobu 20 minut, poté nechte vychladnout a naneste na vlasy, které přikryjete speciální neprodyšnou čepicí nebo jednoduše použijete pytlík z mikroténu. Odvar nechte na vlasech po dobu jedné hodiny – opakujte až 3x týdně. 

  • Padání vlasů: Stačí vám hrst slupek, které zalijete litrem vody, povaříte, necháte vychladnout, poté scedíte a každý den si pomocí odvaru budete oplachovat vlasy, a to po dobu dvou týdnů.

  • Barvení vlasů: Pro lesk, sílu a zlepšení barvy vlasů stačí, když připravíte silný odvar, který necháte alespoň deset hodin louhovat. Poté jej přecedíte a pravidelně si s ním budete oplachovat již umyté vlasy.

Mohlo by Vás zajímat

Perovskie
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Suchomilná trvalka podobná levanduli. Svým vzrůstem a nenáročností překvapí – jak o ni pečovat?

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

zavřít reklamu
×
Reklama