Jak nejlépe skladovat medvědí česnek, aby vydržel co nejdéle? 6 způsobů

autor Nikola Klementová publikováno 27.03.2023 11:31
medvědí česnek

Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, kterou si pěstujeme doma nebo na ní chodíme do lesa. Pokud česneku máme víc, než bychom zvládli sníst, je dobré ho efektivním způsobem uchovat, ale jak?

Medvědí česnek je chuťově vynikající bylina, kterou si však bohužel můžeme užívat pouze měsíc v roce. Jakmile se na listnatých stromech začnou objevovat listy, česnek se zatáhne do země a musíme na něj počkat do příštího roku. Naštěstí existují způsoby, díky kterým si jeho chuť a účinky můžeme užívat několik měsíců, klidně i do další sezóny. Jak medvědí česnek uchovat? 

Medvědí česnek v oleji

Jedním z nejznámějších způsobů, je uchování česneku ve sklenici jako pesto. To si pak můžete dopřát na těstoviny, na chléb či na opečenou bagetu. Druhým způsobem je naložení česneku do oleje, a to rovnou dvěma způsoby. U prvního způsobu nakrájíte lístky česneku na proužky, umístíte je do zavařovací sklenice až po okraj (nepěchujete, aby se olej dostal všude) a zalijete olejem. 

Druhý způsob tkví v nakrájení česneku na proužky, který zalijete velkým množstvím oleje a necháte je přibližně 21 dnů macerovat, následně přecedíte přes sítko a olej budete využívat například do salátů či tam, kde byste si jej rádi vychutnali. Nezapomeňte použít kvalitní olej. Například extra virgin olivový či slunečnicový nerafinovaný. 

pesto z medvědího česneku

Mrazení medvědího česneku

Dalším způsobem, jak česnek uchovat, je zamrazení. Jednoduše ho stačí nařezat na proužky a vložit do uzavíratelného pytlíku. Vždy, když budete mít chuť na česnek, stačí vytáhnout tolik, kolik sníte. Připravíte z něj pomazánku, ochutíte polévku nebo si ho dáte jen tak na chleba. Tak si také uchová velké množství živin. Možná jste ve zdravé výživě či jinde v obchodě viděli sušený česnek – ten však bohužel neobsahuje tolik živin jako ten, který zamrazíte. 

Tinktura z medvědího česneku

Mezi další vhodné uchování patří tinktura. Stačí smíchat česnek a kvalitní alkohol v poměru 1:5. Po třech týdnech tinkturu přeceďte a uchovávejte v tmavých lahvičkách. Taková tinktura působí blahodárně na paměť, imunitní systém, úzkost, zahlenění průdušek, také pročistí střeva, pomáhá při průjmech a tak dále. Obecně se doporučuje užívat 10 až 12 kapek denně, které rozmícháte ve vodě a vypijete.

medvědí česnek

Máslo s česnekem

Možná máte raději tradiční máslo s krajícem čerstvého chleba. Dokonalé duo, na kterém si rádi pochutnáme. V takovém případě zkuste máslo obohatit medvědím česnekem. Nechte máslo povolit, česnek nakrájejte na tenké proužky a promíchejte s máslem a s trouchu soli. Poté jej vložte do tvořítek na led či do krabičky a umístěte do mrazáku. Jakmile na něj dostanete chuť, vytáhněte jen tolik, kolik dokážete sníst.

Česnek naložený v soli

U tohoto způsobu stačí medvědí česnek nakrájet na tenké proužky, vymýt zavařovací sklenice a poté nakrájený česnek prosolit a umístit do sklenic. Tak vám v lednici vydrží opravdu dlouho. Použít ho můžete do polévky, omáčky, pod maso, ale také do pomazánky. 

Tip: Před použitím prosoleného česneku do pomazánek jej propláchněte. A pokud byste si česnek vychutnali i v jiném receptu, vyzkoušejte krémovou polévku - vynikající a rychlá pochoutka. 

Mohlo by Vás zajímat

Bedřichov
publikováno 18. 2. 2024 autor Petr Dostál

Bedřichov spustil nový informační systém pro řidiče

Carlos Tavare
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Stellantis a Renault se snaží snížit náklady, aby byly elektromobily dostupné stejně jako spalovací vozy

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

zavřít reklamu
×
Reklama