Jak využít kaštany: Připravte z nich odpuzovač molů, mazání na klouby a další

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 26.10.2023 06:50
Kaštany

Máme tu krásný a barevný podzim, k němuž se pojí sběr kaštanů. Mimo toho, že z nich s dětmi vyrobíte například krásnou dekoraci, můžete je využít i jinak, například na bolavé klouby.

Kaštany jsou považovány za přírodní poklad s bohatým využitím. Pokud je odnášíte do lesa pro zvířátka, vyrábíte z nich krásné podzimní dekorace, vyzkoušejte i něco jiného. Něco, co využijete například v oblasti zdraví či krásy. Připravili jsme pro vás několik možností, jak plody jírovce efektivně a přínosně využít. 

Omlazující koupel z kaštanů

Kaštany mají uvolňující a omlazující účinky. Navíc podporují prokrvení pokožky, zlepšují příznaky atopického ekzému, odstraňují zarudnutí pokožky a sjednocují její tón. Co se týká použití, rozemelte kaštany v mlýnku a přidejte čtyři vrchovaté lžíce prášku do dvou litrů vody. Tekutinu přiveďte k varu a na celou noc odstavte. Ráno přelijte přes gázu a nalijte do koupele. 

Kaštany

Postřik proti mšicím a dalším

Z kaštanů lze také vyrobit velice účinný postřik na rostlinné škůdce, například na mšice či svilušky. Bohužel takové mšice se nevyhýbají rostlinám ani na podzim. Pokud tedy máte dostatek kaštanů, rozemelte je a jeden hrnek rozemletých plodů umístěte na pánev, opečte je a přidejte tři hrnky vody a pod pokličkou obsah patnáct minut vařte. Po vychladnutí přidejte lžičku mycího prostředku na nádobí, tekutinu přeceďte a nalijte do lahve s rozprašovačem.

Olej z kaštanů na bolavé klouby

Olej z kaštanů je ideální pro ty, kteří trpí bolestmi zad a kloubů, artritidou či křečovými žílami. Doporučují se zábaly, ale také masáže. Na přípravu oleje si vezměte vydezinfikovanou lahev s uzávěrem, klidně zavařovačku, a nastrouhejte do její poloviny kaštany. Následně přilijte olivový olej, mandlový či takový, který máte rádi a odložte na dva týdny do temné a chladné místnosti. Každý den nezapomeňte obsah lahve protřepat. Po uplynulé době slijte a nalijte zpět do lahve. 

Kaštany

Bělení zubů pomocí kaštanů

Díky kaštanům mohou být vaše zuby bílé jako perličky. Navíc, pokud trpíte na zánět dásní, plody dokonale poslouží jako podpůrná léčba. Samozřejmostí je správná technika čištění zubů a používání mezizubního kartáčku. Před použitím bude potřeba, abyste plody zbavili hnědé slupky, poté je nakrájejte na malé kousky a usušte. Po usušení je rozemelte a pomocí mouky si vyčistěte zuby. 

Kaštany proti molům

Kaštany jsou skvělými pomocníky také do skříní nebo do spíže či kuchyňské linky. Jejich vůni  nezvaní okřídlení motýlci neboli moli, nemají rádi. Jednoduše je umístěte do skříňky či do spíže a máte vystaráno. Můžete je také rozpůlit a přidat do látkových pytlíčků k levanduli. 

Mohlo by Vás zajímat

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Ovocné stromy
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na jarní postřik ovocných stromů, který je velice důležitý a neměli bychom na něj zapomínat?

zavřít reklamu
×
Reklama