Jak pěstovat rýmovník: Vyhněte se chybám, kvůli kterým přicházíte o lék na zdravotní neduhy

2. 11. 2023 Nikola Klementová
Rýmovník

Rýmovník je vděčná rostlina, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Jak se o něj správně starat, abyste docílili bujného olistění, ze kterého můžete připravit například mast, sirup či čaj.

Při správné péči vás rostlina může odměňovat celoročně. Když ji ale dáte na špatné místo, budou jí blednout a opadávat listy. Pokud jí nedopřejete dostatek zálivky, opět vám to dá najevo svými listy. Jak tedy o rýmovník pečovat, aby opravdu prospíval? A jak připravit účinnou mast na bolest kloubů či na zahleněné průdušky? 

Na co rýmovník využijeme

Jak už sám název napovídá, rýmovník využijeme nejen při rýmě, ale také obecně při nachlazení – zahleněných průduškách či při kašli. Atopikům může pomoci od svědění a zarudlé pokožky. A pokud trpíte bolestmi kloubů, mast z této rostliny by vám v lednici neměla chybět. Její účinné látky uvolní bolest a vy se budete cítit lépe. Navíc také zmírňuje bolesti hlavy. Stačí, když mast natřete na spánky. Vhodný je také do aromalampy pro uvolnění mysli. Mimo jiné také obsahuje vitamín A a C, mastné kyseliny, minerální látky a omega-6. Rýmovník je také skvělou čističkou vzduchu a lze ho jednoduše namnožit.

Jak množit rýmovník

Abyste si mohli užít účinky této rostliny plnými doušky, umístěte ji klidně do každé místnosti. Skvělá je v ložnici, ale i v obývacím pokoji. A jak ji namnožit? Stačí uříznout kus výhonu, otrhat spodní listy a umístit jej do sklenice s vodou, aby vám zakořenil. Jakmile se vytvoří dostatečný kořenový systém, zasaďte ho do květináčku se substrátem obohaceným o písek. Nezapomínejte na dokonalou propustnost a drenážní vrstvu.

Rýmovník

Pěstování a chyby, kterým se vyhnout

Rýmovník není náročný, ale nějakou péči potřebuje. Co se týká umístění, nejlépe uděláte, když ho postavíte na parapet či tam, kde bude mít dostatek světla. Můžete ho dát na přímé sluneční paprsky, ale jeho listy budou světlejší. Navíc ho budete muset více zalévat. Zálivku v sezoně aplikujte intenzivně, protože má rád stále mírně vlhký substrát. Přes zimní období zálivku omezte. Určitě se ale vyhněte tomu, aby rostlina stála ve vodě. 

Velkou chybou při pěstování rýmovníku je, že jej lidé nezaštipují. Kvůli tomu vám vytvoří dlouhé šlahouny, které se lehce lámou. Je tedy lepší, když budete pravidelně zaštipovat vrcholky rostliny. Pokud vám z rýmovníku aktuálně trčí dlouhé šlahouny, zkraťte je klidně o polovinu. A co se týká teploty, preferuje pokojovou teplotu, kde na něj neprotahuje a není zde chladno, například od okna. 

Kokosový olej

Jak připravit mast z rýmovníku

Mimo masti si můžete připravit i čaj, a to z čerstvých listů. V případě ucpaného nosu stačí v dlaních promnout list a přiložit si ho k nosu. Lístek lze rozmačkat či rozkrájet a vložit do aromalampy. A jak se připravuje mast? Naprosto jednoduše. Připravte si třicet listů a 100 gramů tuku. Například kokosový olej, bambucké máslo, vazelínu nebo obyčejné vepřové sádlo. 

Tuk rozehřejte a dejte do něj pokrájené listy. Hrnec s rostlinou umístěte do druhého hrnce naplněného vodou a ohřívejte takzvaně ve vodní lázni, a to přibližně hodinu. Poté jej nechte do druhého dne vychladnout. Následně opět zahřejte, přeceďte a obsah přelijte do předem vyvařených sklenic. Mast použijte například na zahleněné průdušky. V lednici nám tato mast nechybí a dceři, když začne kašlat, aplikujeme zábal s touto mastí – výborně zabírá na zahleněné průdušky.  

Mohlo by Vás zajímat

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Šunka
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak skladovat šunku, aby vydržela déle čerstvá? Prodlužte její trvanlivost až o několik dní

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy a triky

Pokud na vaši zahradu zaútočily svilušky či jiní škůdci, co…
16. 6. 2023 Nikola Klementová

Svilušky a jiní škůdci: Připravte si účinný postřik, který na ně funguje

Cibule
11. 11. 2023 Nikola Klementová

Slupky z cibule mají bohaté využití, proto tento poklad nikdy nevyhazujte. Hodí se každému

Sezona grilování již pomalu začíná, a tak je vhodné, abyste…
1. 6. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit grilovací rošt: Efektivně, levně a téměř bez námahy

Rajčata bezpochyby patří mezi velmi oblíbenou zeleninu, kterou…
10. 5. 2023 Nikola Klementová

Podpořte růst a úrodu rajčat pomocí bobkového listu: Jak ho správně použít?

Pohovka
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

Všichni to známe velice dobře – po několika vypráních krásně…
5. 4. 2023 Nikola Klementová

Bělení utěrek: Navraťte jim jejich zářivou bělost, a to ve dvou krocích

zavřít reklamu
×
Reklama