Při správné péči vás rostlina může odměňovat celoročně. Když ji ale dáte na špatné místo, budou jí blednout a opadávat listy. Pokud jí nedopřejete dostatek zálivky, opět vám to dá najevo svými listy. Jak tedy o rýmovník pečovat, aby opravdu prospíval? A jak připravit účinnou mast na bolest kloubů či na zahleněné průdušky?
Na co rýmovník využijeme
Jak už sám název napovídá, rýmovník využijeme nejen při rýmě, ale také obecně při nachlazení – zahleněných průduškách či při kašli. Atopikům může pomoci od svědění a zarudlé pokožky. A pokud trpíte bolestmi kloubů, mast z této rostliny by vám v lednici neměla chybět. Její účinné látky uvolní bolest a vy se budete cítit lépe. Navíc také zmírňuje bolesti hlavy. Stačí, když mast natřete na spánky. Vhodný je také do aromalampy pro uvolnění mysli. Mimo jiné také obsahuje vitamín A a C, mastné kyseliny, minerální látky a omega-6. Rýmovník je také skvělou čističkou vzduchu a lze ho jednoduše namnožit.
Jak množit rýmovník
Abyste si mohli užít účinky této rostliny plnými doušky, umístěte ji klidně do každé místnosti. Skvělá je v ložnici, ale i v obývacím pokoji. A jak ji namnožit? Stačí uříznout kus výhonu, otrhat spodní listy a umístit jej do sklenice s vodou, aby vám zakořenil. Jakmile se vytvoří dostatečný kořenový systém, zasaďte ho do květináčku se substrátem obohaceným o písek. Nezapomínejte na dokonalou propustnost a drenážní vrstvu.
Pěstování a chyby, kterým se vyhnout
Rýmovník není náročný, ale nějakou péči potřebuje. Co se týká umístění, nejlépe uděláte, když ho postavíte na parapet či tam, kde bude mít dostatek světla. Můžete ho dát na přímé sluneční paprsky, ale jeho listy budou světlejší. Navíc ho budete muset více zalévat. Zálivku v sezoně aplikujte intenzivně, protože má rád stále mírně vlhký substrát. Přes zimní období zálivku omezte. Určitě se ale vyhněte tomu, aby rostlina stála ve vodě.
Velkou chybou při pěstování rýmovníku je, že jej lidé nezaštipují. Kvůli tomu vám vytvoří dlouhé šlahouny, které se lehce lámou. Je tedy lepší, když budete pravidelně zaštipovat vrcholky rostliny. Pokud vám z rýmovníku aktuálně trčí dlouhé šlahouny, zkraťte je klidně o polovinu. A co se týká teploty, preferuje pokojovou teplotu, kde na něj neprotahuje a není zde chladno, například od okna.
Jak připravit mast z rýmovníku
Mimo masti si můžete připravit i čaj, a to z čerstvých listů. V případě ucpaného nosu stačí v dlaních promnout list a přiložit si ho k nosu. Lístek lze rozmačkat či rozkrájet a vložit do aromalampy. A jak se připravuje mast? Naprosto jednoduše. Připravte si třicet listů a 100 gramů tuku. Například kokosový olej, bambucké máslo, vazelínu nebo obyčejné vepřové sádlo.
Tuk rozehřejte a dejte do něj pokrájené listy. Hrnec s rostlinou umístěte do druhého hrnce naplněného vodou a ohřívejte takzvaně ve vodní lázni, a to přibližně hodinu. Poté jej nechte do druhého dne vychladnout. Následně opět zahřejte, přeceďte a obsah přelijte do předem vyvařených sklenic. Mast použijte například na zahleněné průdušky. V lednici nám tato mast nechybí a dceři, když začne kašlat, aplikujeme zábal s touto mastí – výborně zabírá na zahleněné průdušky.