Kopřivové hnojivo zajistí bohatou úrodu a zdravé rostliny – jak ho nejlépe připravit?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 05.04.2023 09:53
kopřivy

Kopřivy jsou na zahradě nechtěnými návštěvníky, proto se je většina zahrádkářů snaží určitými způsoby zlikvidovat. To je jistě škoda, protože z obyčejných kopřiv lze připravit velmi účinné a silné hnojivo, takzvanou jíchu – jak na to?

Na přípravě takzvané jíchy nehledejte žádné složitosti, zvládne ji opravdu každý. Je třeba však upozornit, že kopřivy musí projít procesem kvašení a během tohoto období nevábně zapáchají. Z toho důvodu bude lepší, když nádobu s kopřivami necháte umístěnou venku, nikoli ve sklepě. A kdy je nejlepší čas začít? Určitě již nyní, protože správný zahradník nikdy neusíná na vavřínech. 

V dubnu připravujeme záhony

S přípravou záhonů jste možná začali již v březnu či je dokončujete nyní. Zemina by měla obsahovat dostatek živin, měla by být provzdušněná a zbavena otravného plevele. Co se týče živin, doporučujeme používat organická hnojiva, například uleželý hnůj (čerstvý určitě nepoužívejte, protože byste mohli spálit rostliny) nebo uleželý kompost. Takto zemině zajistíte potřebné živiny, poté můžete přihnojovat pomocí jíchy. Proč ale zrovna kopřivy? Odpověď je jednoduchá – obsahují značné množství vitamínů a minerálních látek, mezi něž patří také draslík, dusík, fosfor a další.

Příprava kopřivového hnojiva

Právě nyní raší mladé kopřivy, které jsou plné živin a síly, proto je skvělý čas pro přípravu hnojiva. Na to budete potřebovat samozřejmě kopřivy, vodu, nádobu (nejlépe z plastu) a nějaký poklop, například desku či lať. Kopřivy ze všeho nejdříve natrhejte, nastříhejte nebo nasekejte. Takto připravené kopřivy dáme do zvolené nádoby a zalijeme vodou, a to tak, aby všechny kopřivy byly pod vodou. 

kopřivy

Vodu nepoužívejte chlorovanou, ale odstátou nebo dešťovou. Připravené kopřivy zakryjte deskou a odložte na místo, kde nejvíce svítí slunce, tak urychlíte kvašení. Obecně však kvašení trvá kolem 3 týdnů. Přibližně jednou za dva dny, když si vzpomenete, tak každý den, kopřivy promíchejte. Brzy začne tekutina tvořit pěnu a bublinky. Jakmile bublinky vystřídá opravdu nevábný zápach, jícha je připravena k použití.

Jak hnojivo aplikovat?

Připravené hnojivo je příliš silné na to, abyste jej bez naředění nalili k rostlinám. Z toho důvodu bude vhodné, abyste ho zředili s vodou, opět s odstátou či dešťovou. Do desetilitrové konve nalijte 500 mililitrů jíchy, promíchejte a nalijte k rostlinám. Takto připravenou zálivku aplikujte jednou za měsíc. Hnojit můžete rostliny, ale také jednou za měsíc jahody či rostliny zeleniny. Obecně platí, že rostliny zeleniny byste měli hnojit v době kvetení a při tvorbě plodů. Jakmile plody dozrávají, již nehnojte.

Mohlo by Vás zajímat

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

zavřít reklamu
×
Reklama