Bělení utěrek: Navraťte jim jejich zářivou bělost, a to ve dvou krocích

autor Nikola Klementová publikováno 05.04.2023 16:17
utěrky

Všichni to známe velice dobře – po několika vypráních krásně bílé utěrky zešednou, a to nehledě na fleky, které nelze vyprat. Existují však způsoby, díky kterým utěrkám navrátíte jejich bělost.

Ne nadarmo se říká, že správnou hospodyňku poznáte podle čisté utěrky. Na druhou stranu je třeba však myslet na to, že právě utěrky v kuchyni vystavujeme silné zátěži. Utíráme s nimi nádobí, linku, ale také ruce a tak dále. Po pár dnech ji dáme do pračky na vyprání a tím to končí. Jenže utěrky potřebují jiné zacházení, které zajistí jejich dlouhodobou bělost. Jak tedy utěrky vyprat, aby nás opět těšila jejich zářivá bělost? 

Utěrky správně vyvařte

Nejhorší je, když utěrky dáme vyprat, fleky se nevyperou, a následně je vložíme na vysušení do sušičky na oblečení. Pokud chcete mít zářivě bílé utěrky, vyvařte je. Postup je jednoduchý a nanejvýš efektivní. Předtím, než tento krok učiníte, je potřeba zjistit složení utěrek. V dnešní době je poměrně složité koupit utěrky ze 100% bavlny. Pokud je však máte, neváhejte a pusťte se do vyvařování. 

Přichystejte si hrnec, nastrouhejte do něj dvě lžíce žlučového mýdla, rozpusťte ve vodě a přidejte utěrky. Přikryjte pokličkou a nechte je po dobu jedné hodiny mírně vařit. Po vyvaření je opatrně nalijte do vany a propláchněte vodou. Utěrky budou krásně čisté. Jedná se o starý způsob praní utěrek, který používaly již naše babičky i maminky.    

Bělení utěrek: Navraťte jim jejich zářivou bělost, a to ve dvou krocích

Bělení utěrek formou odmáčení

Pokud nemáte utěrky ze 100 % bavlny či je nechcete vyvařovat, vyzkoušejte je odmočit v roztoku. Jedná se o druhý způsob, který je také efektivní a účinný. Připravte si:

3 polévkové lžíce sody na praní

3 polévkové lžíce octa

2 polévkové lžíce stolního oleje

10 polévkových lžic pracího prášku

lavor

teplou vodu

Do lavoru, kýblu či do jakékoli jiné nádoby nasypte a nalijte veškeré ingredience a promíchejte. Co se týče sody, nedoporučujeme jedlou sodu, protože ta na praní má lepší bělící účinky. Vody by mělo být tolik, aby utěrky byly ponořené. Poté je necháme namočené nejlépe přes celou noc v roztoku. Druhý den je rukama promačkejte a umístěte do pračky – vyperte běžným způsobem. 

Zpět ještě k ingrediencím, ve kterých budete bělit utěrky. Soda pomůže v bělení, ocet působí jako dezinfekční prostředek a olej, který vás možná překvapil, na sebe naváže mastné skvrny.  

Mohlo by Vás zajímat

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

Heřmánkový čaj
publikováno 15. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Na pochmurnou náladu a psychické napětí pomohou bylinky a koření

zavřít reklamu
×
Reklama