Slupky z cibule mají bohaté využití, proto tento poklad nikdy nevyhazujte. Hodí se každému

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 11.11.2023 08:15
Cibule

Po oloupání cibule je běžné, že slupky vyhodíme. Co také s odpadem? Možná se budete divit, ale takový odpad má velmi široké využití. Na co přesně?

Cibulové slupky jsou přímo pokladem. Nejenže na velikonoce obarví vejce, ale mají další využití. A to jak v oblasti krásy, zdraví, ale také v domácnosti a na zahradě. Takže místo toho, abyste je vyhodili do odpadu či na kompost, využijte je k dalším účelům. K jakým přesně? To vám rádi prozradíme. 

Využití slupek z cibule

Pokud vás zchvátí bolest v krku nebo nachlazení, připravte si čaj. Stačí hrst slupek přelít 200 mililitry horké vody a nechat deset minut louhovat. Poté sceďte a oslaďte medem. Pijte dvakrát denně po malých doušcích. A pokud trpíte na afty, připravte si silný odvar, který budete několikrát za den kloktat. Slupky lze při nachlazení i inhalovat. Do hrnce vložte dvě hrsti slupek, přelijte půl litrem vody, deset minut povařte a poté do odvaru přidejte pět kapek eukalyptového oleje a inhalujte. 

Na akné i pro krásné vlasy

Pro krásné, zdravé a silné vlasy, které budou lesklé, si připravte silný odvar. Čtyři hrsti slupek zalijte dvěma litry vody a patnáct minut povařte. Slupky ponechte do vychladnutí , následně je sceďte a odvarem si opláchněte vlasy. Pozor ale u světlých vlasů, které by se mohly zabarvit do tmavšího odstínu.

Akné

A jelikož mají slupky antiseptické a protizánětlivé účinky, lze je využít ve formě oplachu při potížích s akné, ale i s atopickým ekzémem nebo lupénkou. Připravit si můžete koupel, ale také silný odvar, do kterého namočíte vatový tamponek a jemným poťukáváním tekutinu nanesete na postižená místa.

Hnojivo, ale také prostředek na mšice

Odvar z cibulových slupek lze použít jako hnojivo pro pokojové, ale i zahradní rostliny. Lze s nimi hnojit okurky, papriky, rajčata, cukety a další. Navíc díky antiseptickým účinkům umí zatočit s plísní na substrátu v květináči a s mšicemi na rostlinách. Připravte silný odvar a zřeďte ho v poměru 1:1 s vodou, nakapejte do něj pár kapek mycího prostředku na nádobí a aplikujte ho postřikem na mšice. 

Zapomenout bychom neměli, že slupky lze přidávat do vývaru, ale také je můžete využít ke snížení cholesterolu. 

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Sprchávání rybízu: Jak zabránit opadávání květů, abychom se těšili z bohaté úrody

Smažené kuře
publikováno 15. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tip na smažené kuře lepší než z KFC. Jednoduchý recept, kterým ohromíte každého

Jahody
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Domácí hnojivo zajistí velké a chutné jahody. Po jakém sáhnout, aby bylo účinné?

zavřít reklamu
×
Reklama