Vyséváme salátové okurky: Jak vypěstovat zdravé sazenice, aby bohatě plodily?

autor Nikola Klementová publikováno 06.04.2023 10:15
sazenice okurek

Cena okurek je v dnešní době poměrně vysoká, a to nehledě na jejich chuť. Pokud máte možnost, určitě si vypěstujte vlastní, které se chuťově ani cenou nemohou srovnávat s těmi z obchodu. Poradíme vám, jak na to.

Dopřát si čerstvé okurky přímo ze zahrádky je pro tělo vždy nejlepší. Navíc nejsou chemicky ošetřené a jejich vůně a chuť je nepopíratelně úžasná. Na trhu je k dostání velké množství různých odrůd, tudíž záleží jen na vás, jaké z nich vyberete. Avšak mezi nejoblíbenější patří odrůda Linda F1 Mix, která je nenáročné na teplotu a umí se značně rozrůst. Jak tedy salátové okurky předpěstovat, abychom si užívali bohatou úrodu?

Před vysazením sazenic připravte zeminu

Abyste zajistili bohatou úrodu okurek, bude nezbytné, abyste připravili zeminu, a to již přibližně čtyři týdny před vysazením sazenic. V případě, že jste se o půdu postarali již na podzim, nyní bude stačit, když prohrabete horní část půdy, a to kolem deseti centimetrů. Sazenice okurek preferují teplou a prohnojenou půdu, takže zároveň s prohrabáním zeminy do ní vpravte dobře uleželý kompost. 

Je však také třeba zvolit správné umístění okurek. Vyberte takové stanoviště, kde nehrozí silný vítr, ale kde dostatečně svítí slunce. Sazenice je třeba vysadit až po zmrzlých mužích, tedy až po 14. květnu. Teplota půdy by měla mít kolem 15 °C.

předpěstování zeleniny

Předpěstujte si sazenice okurek

Právě nyní je vhodný čas s předpěstováním sazenic. Je však ale potřeba dodržet správnou teplotu, aby rostlinky neměly tendenci se vytahovat do výšky. Připravte si tedy kelímky či jiné malé nádobky, kde bude odvodňovací otvor a naplňte je výsadbovým substrátem a do každé nádobky uložte jedno semínko. Zpět ale k teplotě, která bude zásadní. 

Mimo toho, že sazeničkám dopřejete dostatek světla, bude důležité zajistit střídání teplot – v noci chladněji, přes den tepleji. Pokud máte chladnější chodbu s oknem, umístěte je tam. Zalévejte střídmě. Substrát nesmí být přemokřený ani vyschlý.  

    

Mohlo by Vás zajímat

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Pokojová rostlina
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co znamenají hnědé skvrnky na listech pokojových rostlin? Čas, kdy rostlina vyžaduje péči

zavřít reklamu
×
Reklama