Bramborové slupky patří mezi suroviny s bohatým využitím, proto je nevyhazujte, byla by to škoda

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.11.2023 06:45
Brambory

Stejně jako cibulové a česnekové slupky, končí v koši i ty bramborové. Věřte, že děláte velkou chybu, neboť mají velmi široké využití.

Děláme to tak snad všichni. Buď brambory uvaříme ve slupce či je oloupeme a slupky vyhodíme na kompost či do koše. Jedná se tedy o běžný odpad. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak je dále využít? Například v domácnosti či pro krásu? Slupky jsou v domácnosti nedoceněným pokladem, což je jistě škoda. Jak s nimi tedy naložit?

Zdravé chipsy z bramborových slupek

Bramborové slupky jsou považovány za běžný odpad, ale věděli jste, jak moc jsou zdravé? Obsahují vitamín C, B, ale také vápník, zinek a mnoho dalších významných látek. Z toho důvodu se brambory doporučují pojídat i se slupkou. Pokud takto připravené brambory nemáte rádi, vyzkoušejte zdravé chipsy. A to tak, že slupky důkladně opláchnete, vysušíte a umístíte je na pečicí papír. Zakápněte je kvalitním olejem a pečte v předem vyhřáté troubě na 200 °C přibližně 15 až 20 minut. Vynikající jsou také z horkovzdušné fritézy. Jen je během pečení obracejte, aby se opekly ze všech stran.

Bramborové slupky pro krásu

Slupky lze dokonce využít v oblasti krásy. Například na pigmentové skvrny, které vás trápí po opalování. Stačí skvrny pravidelně potírat a brzy se dočkáte zesvětlení pokožky. Dále je můžete využít na tmavé kruhy pod očima či na dobarvování odrostů u tmavých vlasů a na šediny. 

Bramborové slupky

Stačí pět hrstí slupek umístit do jednoho litru vody a 30 minut vařit, nechat vychladnout a odvarem si opláchnout vlasy. Nechte 20 minut působit a opláchněte běžným způsobem. Tento krok opakujte dvakrát týdně do ztmavnutí. Slupky lze také použít při potížích s akné. Stačí slupkami potírat postižená místa. Poté pleť opláchněte až po deseti minutách a natřete ji krémem bez parfému.

Vyleští baterie, hrnce i dřez

Slupky lze využít i k leštění a čištění hrnců, baterií či dřezu. Jednoduše pomocí slupky potírejte znečištěná místa, nechte alespoň deset minut působit a poté opláchněte pomocí houbičky a teplé vody. Předměty se budou krásně lesknout. 

Dokonalé hnojivo pro květiny

Jelikož slupky obsahují dusík, ale také fosfor a další významné látky, můžete z nich připravit skvělé hnojivo. Podpoříte tak růst listů, ale také kořenového systému. Stačí dva hrnky slupek a dva hrnky vody společně uzavřít do skleněné nádoby a nechat dva dny louhovat. Poté sceďte a použijte pro rostliny. Aktuálně vám za takové hnojivo poděkuje například orchidej. Mimo jiné s nimi můžete hnojit i jahody, okurky, rybíz a další.   

Mohlo by Vás zajímat

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

Jahody
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Domácí hnojivo zajistí velké a chutné jahody. Po jakém sáhnout, aby bylo účinné?

Otočník stromovitý
publikováno 13. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat otočník stromovitý pro bohaté květy, které voní po vanilce?

zavřít reklamu
×
Reklama