Kuchyňské prkénko obsahuje více bakterií, než to záchodové. Jak ho vyčistit a zbavit zápachu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.11.2023 07:30
Kuchyňské prkénko

Věděli jste, že kuchyňská prkénka obsahují až o několik set více bakterií, než záchodové prkénko? Je to k údivu, tak jej raději pořádně vyčistěte. Jak přesně na to?

Kuchyňské prkénko je skvělým pomocníkem, kterého používáme snad dnes a denně. Bohužel jen málo lidí jim věnuje důkladnou péči a pravidelně je zbavuje všech bakterií. Někteří dokonce krájí maso na stejném prkénku jako zeleninu. Pak ho jen umyjí houbičkou a mycím prostředkem na nádobí. Nebo ho umístí do myčky a myslí si, že je prkénko řádně umyté. Bohužel tomu tak není. Jak tedy tohoto malého a praktického pomocníka vyčistit a zbavit zápachu? 

Čištění dřevěného prkénka

Čištění prkénka ze dřeva je bezpochyby pracnější, neboť ho nemůžeme umístit do myčky na nádobí. Pokud jej chcete řádně vyčistit od hnilobných bakterií a zápachu, vyzkoušejte ověřené a domácí prostředky. Například ocet je skvělým pomocníkem nejen v koupelně, ale i v kuchyni. Zbavuje zápachů a dezinfikuje povrchy. Navlhčené prkénko posypejte kyselinou citronovou a polijte octem. Nechte dvě minuty působit. Následně pomocí houbičky a teplé vody prkénko opláchněte. Zápach z octu, ale i z jídla brzy vyprchá. 

Dřevěné prkénko citrony

Další možnosti

K čištění dále můžete použít sůl a citron. Stačí na vlhké prkénko nasypat sůl a půlkou citronu jej vyčistit. Následně opláchněte pod velmi teplou vodou. K dezinfekci můžete také využít peroxid vodíku. Prkénko tedy pomocí kartáče a mycího prostředku na nádobí vydrhněte, opláchněte pod teplou vodou a nastříkejte na něj peroxid, který necháte pět minut působit. Poté ho pod vodou opláchněte a jemným hadříkem vysušte. Dejte ho vyschnout a máte hotovo. 

Jak vyčistit plastová prkénka

Plastová prkénka lze udržovat v čistotě mnohem jednodušeji. Ale i tak bychom jim měli věnovat pravidelnou péči, protože v rýhách od nožů se rády množí bakterie, nehledě na zápach a zabarvení. Vyzkoušejte tedy ocet. Pošplíchejte prkénko octem, nechte jej ležet ve dřezu, a to přibližně dvacet minut a poté opláchněte houbičkou a mycím prostředkem na nádobí. Dalším způsobem, který odstraní i zabarvení, je kyselina citronová a citron. Navlhčené prkénko posypejte kyselinou a půlkou citronu ho vyčistěte. Nechte působit, následně opláchněte běžným způsobem. 

Mohlo by Vás zajímat

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

Trávník
publikováno 12. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Sekání trávy: Kdy a jak začít, abychom se dočkali výstavního trávníku?

Bolest
publikováno 12. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Čas na výsev zeleniny, která zbaví tělo zánětu a podpoří imunitní systém

zavřít reklamu
×
Reklama