Kuchyňské prkénko je skvělým pomocníkem, kterého používáme snad dnes a denně. Bohužel jen málo lidí jim věnuje důkladnou péči a pravidelně je zbavuje všech bakterií. Někteří dokonce krájí maso na stejném prkénku jako zeleninu. Pak ho jen umyjí houbičkou a mycím prostředkem na nádobí. Nebo ho umístí do myčky a myslí si, že je prkénko řádně umyté. Bohužel tomu tak není. Jak tedy tohoto malého a praktického pomocníka vyčistit a zbavit zápachu?
Čištění dřevěného prkénka
Čištění prkénka ze dřeva je bezpochyby pracnější, neboť ho nemůžeme umístit do myčky na nádobí. Pokud jej chcete řádně vyčistit od hnilobných bakterií a zápachu, vyzkoušejte ověřené a domácí prostředky. Například ocet je skvělým pomocníkem nejen v koupelně, ale i v kuchyni. Zbavuje zápachů a dezinfikuje povrchy. Navlhčené prkénko posypejte kyselinou citronovou a polijte octem. Nechte dvě minuty působit. Následně pomocí houbičky a teplé vody prkénko opláchněte. Zápach z octu, ale i z jídla brzy vyprchá.
Další možnosti
K čištění dále můžete použít sůl a citron. Stačí na vlhké prkénko nasypat sůl a půlkou citronu jej vyčistit. Následně opláchněte pod velmi teplou vodou. K dezinfekci můžete také využít peroxid vodíku. Prkénko tedy pomocí kartáče a mycího prostředku na nádobí vydrhněte, opláchněte pod teplou vodou a nastříkejte na něj peroxid, který necháte pět minut působit. Poté ho pod vodou opláchněte a jemným hadříkem vysušte. Dejte ho vyschnout a máte hotovo.
Jak vyčistit plastová prkénka
Plastová prkénka lze udržovat v čistotě mnohem jednodušeji. Ale i tak bychom jim měli věnovat pravidelnou péči, protože v rýhách od nožů se rády množí bakterie, nehledě na zápach a zabarvení. Vyzkoušejte tedy ocet. Pošplíchejte prkénko octem, nechte jej ležet ve dřezu, a to přibližně dvacet minut a poté opláchněte houbičkou a mycím prostředkem na nádobí. Dalším způsobem, který odstraní i zabarvení, je kyselina citronová a citron. Navlhčené prkénko posypejte kyselinou a půlkou citronu ho vyčistěte. Nechte působit, následně opláchněte běžným způsobem.