Jak docílit toho, aby dveře sprchového koutu byly stále čisté, bez vodního kamene a plísně

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.11.2023 07:30
Sprchový kout

Ti, kteří mají doma sprchový kout, moc dobře znají boj s nevzhlednými a odolnými skvrnami od vody na dveřích. Jak je odstranit a preventivně proti nim bojovat?

Už vás nebaví po každém sprchování utírat celé dveře sprchového koutu, aby na něm nezůstávaly bílé mapky od vody? Máme pro vás efektivní řešení, které vám pomůže s touto nepříjemnou činností. Navíc vám také rádi prozradíme, jak se zbavit plísně kolem vaničky. A nejlepší na celém procesu je, že nemusíte použít chemické přípravky na bázi chloru. Pusťme se do čištění, ať je vaše domácnost o Vánocích jako ze žurnálu. 

Prevence je důležitá

Mezi nejdůležitější prevenci patří pravidelné větrání. Po vysprchování byste měli vyvětrat. Zavřít dveře a otevřít okno, i když venku mrzne. Pokud okno v koupelně nemáte, určitě pusťte větrák a zavřete dveře. A nyní ta méně příjemná činnost. Po vysprchování celé dveře utřete hadříkem z mikrovlákna či stěrkou. A pokud byste raději dveře neutírali, níže jsme pro vás připravili způsob, díky kterému kapky po dveřích stečou a nezanechají nevzhledné mapky. Jenže co dělat v případě, že již skvrny na dveřích máte?

Jak vyčistit skvrny na dveřích sprchového koutu

Pokud již skvrny na dveřích máte, na skleněné si připravte pastu z jedlé sody a vody. Vodu přidávejte postupně a míchejte, aby vám vznikla pasta. Tu poté naneste houbičkou na dveře, rozetřete a nechte působit. Po dvaceti minutách nalijte do lahve s rozprašovačem ocet s vodou v poměru 1:1 a nastříkejte tekutinu na sodu. Nechte ztéct a utřete hadříkem z mikrovlákna. Na plastové dveře použijte 1 díl octa, 1 díl vody a 1 lžíci kyseliny citronové. Rozmíchejte, nastříkejte na dveře a pár minut počkejte. Poté pomocí hadříku dočistěte.

Čištění sprchového koutu

Jak odstranit plíseň

Pokud spáry kolem vaničky či mezi kachličkami nechcete čistit například savem, smíchejte půl šálku peroxidu, půl šálku čistého alkoholu, 1 čl mycího prostředku na nádobí a dvě sklenice teplé vody. Vše smíchejte a nastříkejte na plíseň. Poté pomocí starého zubního kartáčku očistěte. V případě silného znečištění postup opakujte. 

Jak ochránit sprchové dveře před bílými skvrnami

K dostání je speciální nátěr neboli nano povlak na dveře od sprchy, aby po nich kapky stékaly. V případě, že za nátěr utrácet nechcete, lze si pomoci surovinami, které najdete doma. Na sklo je ideální zubní pasta, kterou nanesete, necháte zaschnout a poté vyleštíte. Skvěle funguje také aviváž. Stačí ji nanést na hadřík a utřít dveře. Ověřená je také pěna na holení.

A pokud jste se pustili do úklidu, přečtěte si, jak jednoduše lze vyčistit toaletu, a to i tu silně znečištěnou.   

 

Mohlo by Vás zajímat

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

Ovocné stromy
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na jarní postřik ovocných stromů, který je velice důležitý a neměli bychom na něj zapomínat?

Čínské automobilky
publikováno 29. 2. 2024 autor Jan Nováček

Kvíz: Poznáte vozy čínských automobilek? Ověřte si znalosti z čínských značek aut

zavřít reklamu
×
Reklama