Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 01.12.2023 07:00
Pohovka

Jak vyčistit flekatou sedačku, aby byla opět jako nová? Jelikož se blíží první advent a s ním v zádech Vánoce, vyčistěte pohovku tak, aby byla bez nevzhledných skvrn.

I tomu nejšikovnějšímu člověku se alespoň jednou za život povede rozlít nějakou tekutinu na sedačku. Ať už je to víno, čaj či káva, děje se tak i dospělým. Nehledě na malé děti, kterým z lahvičky vytéká čaj. A to i tehdy, když jim důrazně vysvětlíme, že čajíček se pije jedině u stolu. Jak tedy vyčistit pohovku, abychom ji nemuseli skrývat pod potahem či dekami?

Prevence je důležitá

Ti, kteří mají pohovku z kůže, jednoduše vezmou jemný hadřík a jakoukoli skvrnu setřou. Ale takové pohovky nebývají běžnou součástí domácností. Většina z nás si pořizuje takovou, která je čalouněná látkou. Ať už koženou či látkovou, doporučujeme, abyste ji naimpregnovali. Díky tomuto kroku zabráníte ulpívání jakýchkoli nečistot na látce a vytvoříte tak ochrannou vrstvu, která odpuzuje nečistoty. Navíc pohovka díky impregnaci vydrží déle. Pokud máte starší pohovku, i tak není pozdě ochrannou vrstvu aplikovat. Nejdříve ji ale zbavte nevzhledných skvrn.

Mýdlo

Jak vyčistit sedačku

Začněte tedy tím, že pohovku nejdříve vysajete. Zbavíte ji tak nejen drobečků, prachu, ale i vlasů. Rádi bychom dodali, abyste k čištění nepoužívali prací gely či prášky, neboť mohou na látce zanechat vybledlé skvrny. Ideální bude, což se i nám osvědčilo, rozpustit ve vodě trochu žlučového mýdla, přidat ocet a sedačku vyčistit. Stačí vám 1 litr vody, 200 mililitrů octa a lžíce jádrového mýdla. Našplíchejte na skvrny, nechte chvíli působit a poté co nejjemnějším hadříkem vyčistěte. Nedřete příliš, ať látku pohovky nezničíte. Pokud je znečištění silné, postup opakujte. V případě inkoustových skvrn či skvrn od fixů, použijte trochu alkoholu, který nakapete na vatonek. 

Jak vyčistit sedačku bez domácích surovin

V případě, že domácí prostředky nechcete používat, je možné sáhnout po speciálních přípravcích. Některé ženy doporučují přípravek na odstranění skvrn z oblečení, který musíte zředit, ale také čistič na koberce. Ovšem, co zabírá s největší jistotou, tak je parní čistič. Nejenže sedačku zbaví fleků, ale také roztočů. Čistič si lze koupit, ale také jej některé firmy půjčují. 

  

Mohlo by Vás zajímat

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

zavřít reklamu
×
Reklama