Jak skladovat šunku, aby vydržela déle čerstvá? Prodlužte její trvanlivost až o několik dní

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 03.12.2023 07:45
Šunka

Správné skladování potravin je velice důležité. Neboť s nimi tolik neplýtváme a zbytečně neutrácíme peníze. Jak skladovat šunku, aby vydržela déle čerstvá?

Pokud šunku neskladujeme správně, i ta nejkvalitnější se může brzy zkazit. Aby tomu tak nebylo, následujte jednoduché kroky, které ji udrží déle čerstvou. Nejhorší, co můžete udělat, je nechat ji ležet v lednici v původním obale, který nezabrání proudění vlhkosti k masu. V důsledku toho je šunka za dva dny lepkavá a nevábně voní. Jednoduše řečeno, už ji jíst nechceme. Jak ji správně skladovat, aby vydržela?

Vše začíná nákupem

Dle zkušenosti nedoporučujeme kupovat šunky v plastovém obalu. Možná jste si toho všimli také, že umělé a bílé osvětlení v obchodech zkrášlí i nazelenalý salám? Když jsme naposledy koupili šunku v plastovém obalu, pohledově byla normální, běžná šunka, jakmile jsme vyšli ven, šunka byla nazelenalá. Nehledě na to, že takto zabalená šunka nikdy nevydrží a je klidně obalená slizkým povlakem ihned po rozdělání. Pokud máte tu možnost, kupujte měkké salámy pouze čerstvé, a to nejlépe u místního řezníka. I tímto podpoříte trvanlivost. 

Šunka

Jak skladovat měkké salámy

Měkké salámy vydrží nejdéle, pokud je umístíte do mrazáku. Pomocí vakuovačky je zabalte a umístěte k ledu. Po vytažení je nechejte v lednici samovolně rozpustit. Neztratí svou chuť ani konzistenci a budou stejně dobré. Pokud je nechcete mrazit, dbejte na to, aby šunky byly skladovány při teplotě od 2 do 7 °C. Navíc je také skladujte nad boxíky na zeleninu. Přímo na skleněné poličce nad nimi. 

V čem skladovat šunku

Šunku tedy neskladujte v původním obale a už vůbec ne v mikroténovém pytlíku. Pořiďte si skleněnou nádobu s vzduchotěsným víkem. Na její dno dejte pečící papír a vrstvěte šunku a papír. Je velice důležité, aby k šunce neproudil vzduch. Nádobu poté umístěte na první poličku nad boxíky. Takto vám šunka vydrží i týden, záleží na její čerstvosti.    

Mohlo by Vás zajímat

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama