10 + 1 tipů, jak využít skořápky z vlašských ořechů: Věřte, že už je nikdy nevyhodíte

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.12.2023 07:00
Vlašské ořechy

Louskání ořechů je typické především pro předvánoční čas. Z jadérek vlašáků pečeme nejen cukroví, ale také z nich připravujeme chutné moučníky či granolu. Co ale dělat se skořápkami?

Po vylouskání jadérek je běžné, že skořápky vyhodíme. Co také s odpadem? Věřte, že s vyhazováním děláte chybu, neboť má tento odpad velmi bohaté využití. Ať už v domácnosti či v oblasti zdraví, skořápky lze velmi pestře využít. Přesvědčte se sami. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak tento poklad zužitkovat. 

Jak využít skořápky od ořechů

Jelikož tu máme Vánoce, využijte celé půlky ořechů například na lodičky. Jednoduše do nich nalijte vosk, do něj zapíchněte knot a nechte ztuhnout. Na Štědrý den do mísy napusťte vodu a dejte do ní lodičky a zapalte knot. Působivá a překrásná tradice. Rozbité skořápky taktéž využijete jako drenáž pro rostliny v květináči. Jednoduše na spodní část truhlíku nebo jiné nádoby nasypte skořápky a přidejte substrát. Levný a jednoduchý způsob, jak zabránit přemokření rostliny. 

Vlašské ořechy

Jelikož skořápky obsahují mnoho cenných živin, připravte z nich hnojivo pro pokojové rostliny. Naplňte je do sklenice, zalijte vodou a nechte týden odstát. Poté pět minut povařte, nechte vychladnout a aplikujte k pokojovým rostlinám. Ze skořápek lze také připravit krásný vánoční věnec nebo jiné dekorace. Dřevěný nábytek či dřevěnou podlahu lze pomocí výluhu ze skořápek umýt. Dřevěné povrchy získají pěkný vzhled.

Využití skořápek v oblasti krásy a zdraví

Vlhký a dlouhodobý kašel je nepříjemný, a právě na takový neduh platí odvar ze skořápek. Stačí deset skořápek nasypat do půl litru vody a dvacet minut povařit. Následně je slijte, oslaďte medem a popíjejte postupně celý den. Také šediny na tmavých vlasech ztmavíte pomocí skořápek. Stačí dvě hrsti zalít litrem vody a pod pokličkou nechat 20 minut probublávat. Poté nechte vychladnout, odvar nalijte na vlasy, nechte půl hodiny působit a opláchněte běžným způsobem. 

Vlašské ořechy

Odvar ze skořápek je skvělým pomocníkem pro doplnění jódu. Skořápky stačí krátce povařit ve vodě a užívat lžíci odvaru před každým jídlem, a to až po dobu 4 měsíců. Skořápky proti plísni na nohou. 5 hrstí skořápek 20 minut povařte ve 2 litrech vody, nechte mírně vychladnout, nalijte do lavoru a namočte si do něj nohy. Odvar ze skořápek je také účinný na ekzémy, akné a jiné kožní neduhy. Opět připravte silný odvar a oplachujte si s ním postižená místa. 

Plus 1 tip: Tinktura ze skořápek. Stačí hrst čistých skořápek přelít čistý alkoholem a nechat tři týdny macerovat. Poté slít a používat deset kapek před spaním na nespavost či používat jako mazání na bolavé klouby, ale i podporu imunity. Neužívejte déle něž 3 týdny. Po čtrnácti denní pauze můžete užívat znovu.    

Mohlo by Vás zajímat

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama