Jak se zbavit molů, když levandule nezabírá. Máme pro vás účinné řešení

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.12.2023 07:15
Mol

A zase ti moli. Jsou postrachem domácností. A zrovna teď, když máme nakoupené mouky na pečení cukroví, ale také vylouskané ořechy. Jak se jich tedy co nejúčinněji a nejrychleji zbavit?

Okřídlený motýlek zvaný zavíječ moučný, dokáže nadělat pořádnou paseku. Nehledě na to, když se nám do domu dostane mol šatní. Z oděvů, se kterými nehýbeme, dokáže udělat doslova cedník. Jsou zhoubou domácností. Co tedy s nimi? Jak se jich zbavit, aby nám neničili zásoby potravin a dál se nám doma nerozmnožovali? Pokud již levandule nezabírá, vyzkoušejte jiné a jednoduché řešení.

Prevence proti molům je velice důležitá

Jakmile zahlédnete klidně jen jednoho jediného mola, zahajte obranu – není na co čekat. Vypátrejte místo, kde se nachází i ostatní moli a suroviny vyhoďte. Jedná se o zdlouhavou práci, ale věřte, že se vyplatí. Ze spíže vytáhněte veškeré suché potraviny a police i vnitřní část skříněk vytřete pomocí vody s octem a mycího prostředku na nádobí. Pokud máte lehké skříňky a můžete je odsunout, učiňte tak. Protože lepivé pavučinky, ve kterých se nachází larvy, najdete na místech, kde je klid. 

Zásoby potravin

Zkontrolujte tedy i jiná hůře přístupná místa. Následně se vrhněte na suché zásoby. Prohlédněte mouky, rýži, kroupy, těstoviny, pohanku, luštěniny, ale i houby. Pokud nikde nejsou pavučinky či proděravěný obal, suroviny přesypte do vzduchotěsné nádoby. Vždy, když z obchodu donesete potraviny tohoto typu, přesypte je do nádobek. Na spodní část polic však kupte lepové pásy neboli mololapky. 

Pozor si dávejte i na oblečení

Bohužel vaku pytle, do kterých dáváte oblečení, abyste ho ochránili před zavíječi, není účinné. Je důležité, abyste s oblečením pravidelně hýbali a vnitřní část skříně alespoň jednou za tři měsíce umývaly. Pravidelně, klidně každý týden skříně větrejte a jen tak s oblečením hýbejte. Věci, které budete chtít uskladnit na delší čas, určitě vyperte. Naopak neskladujte oblečení, o kterém víte, že ho již nosit nebudete. 

Bobkový list

Jak se zbavit molů

Mimo mololapek, lepek a jiných podobných lepivých prostředků, použijte také koření. Pokud již levandule neodvádí svou práci, vyměňte ji za bobkový list. Ten molům opravdu nevoní. Umísťujeme ho i do sklenic s houbami. Na horní část hub umístěte dva bobkové listy a sklenici zavřete. I na víčko dejte jeden bobkový list.

Dále si vezměte misku a nasypte do ní několik bobkových listů, obohaťte je o několik kuliček černého pepře a odložte ji na polici mezi suché potraviny. Do šatní skříně kupte plátěné pytlíčky a nasypte do nich levanduli, ale i několik bobkových listů s kuličkami pepře. Do skříně pověste alespoň tři. Nezapomínejte, že i na policích by měly být umístěné pytlíčky. 

Mohlo by Vás zajímat

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

zavřít reklamu
×
Reklama