Pěstování brambor v pytlích: Bohatá úroda zajištěna, a to klidně i na balkoně

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.04.2023 08:00
brambory

Chtěli byste pěstovat brambory, ale již nemáte místo na zahradě? Nebo bydlíte v bytě a chcete si vypěstovat vlastní zeleninu? Můžete! Nejedná se o nic složitého.

Je to až neuvěřitelné, ale výnos brambor pěstovaných v pytlích bývá větší než ze záhonu. Takže pokud nemáte místo či vůbec nemáte zahradu, vyzkoušejte tuto metodu. Obecně lze říci, že brambory patří mezi základní potraviny, které si dopřáváme na sto a více způsobů. Například jako přílohu k masu, v zapečené formě, na bramboráky, lokše a dále. Určitě máte své oblíbené recepty, kde si brambory rádi vychutnáte. Jak je tedy pěstovat tímto způsobem?

Něco málo o bramborách

Jak už jsme zmínili, brambory jsou naší základní potravinou, kterou si můžeme dopřát na mnoho způsobů. Navíc se jedná o zdravou zeleninu, která našemu tělu dodá vlákninu, ale také vitaminy B6, C a mnoho dalších. Z minerálů v nich najdeme zejména železo, draslík a hořčík. Určitě bychom je tedy neměli omezovat či vyřazovat z jídelníčku. Rané brambory jsou navíc skvělou večeří, když zrovna nevíte, co budete vařit. Stačí je uvařit ve slupce, oloupat a posypat tvarohem a pažitkou – úžasná pochoutka, na které si všichni rádi pochutnáme. 

Příprava brambor k výsadbě

K pěstování budou potřeba sadbové brambory. Koupit můžete i ty z obchodu, ale měli byste si být jisti, že nejsou ošetřeny proti vyklíčení. Jakmile je seženete, nechte je vyklíčit. K tomuto kroku vám pomůže teplé, ale temné místo. Až na bramborách vyraší přibližně centimetrový klíček, připravte si pevný plastový nebo jutový pytel. Lze koupit také speciální pytle k těmto účelům. V případě, že s pěstováním v pytlích teprve začínáte, doporučujeme pořídit takové, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů, a to kvůli lepší propustnosti a odtoku přebytečné vody. 

rostlina brambory

Příprava substrátu a výsadba

Pokud zvolíte pytel z plastu, vystříhejte ve spodní části otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat. Následně pytle naplňte do jedné třetiny zahradnickým substrátem, který promícháte s kompostem a speciálním substrátem pro brambory. Poté položte brambory klíčky nahoru a zasypte přibližně pěti centimetrovou vrstvou zeminy. Nyní máte skoro hotovo. Vyberte místo, které bude slunné, ale zároveň bude nutné, abyste brambory ochránili před ranními mrazíky. Můžete je přikrýt dalším pytlem a ten, ve kterém jsou brambory, můžete svázat provázkem a vytvořit tak skleník. Přes den brambory odkryjte a rozvažte. 

Kdy budou brambory připraveny ke sklizni

Důležité také bude, abyste během růstu doplňovali substrát, který postupně doplníte až po okraj. Samozřejmostí bude vydatná zálivka. Určitě substrát nenechávejte proschnout. Jakmile si všimnete, že stonky a listy začínají žloutnout, počkejte ještě přibližně deset dnů a poté pytel rozřízněte a užijte si vynikající brambory.      

Mohlo by Vás zajímat

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

zavřít reklamu
×
Reklama