Jak o Vánocích nepřibrat? Osvojte si několik pravidel, které pomohou s hubnutím i během roku

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.12.2023 07:00
Vánoce cukroví

Už se těšíte, až si o Vánocích dopřejte cukroví, uzeniny, řízky, salát a mnoho dalších dobrůtek? Co ale dělat, abychom nepřibírali na váze? Držte se několika jednoduchých pravidel.

Vánoce jsou svátky klidu, pohody a dobrého jídla. To sice ano, ale přibrat kolem pasu a nedopnout kalhoty, tak to už chce jen málo z nás. Někteří jsou schopni do nového roku nabrat klidně i pět kilogramů, a to už je jistě dost. Nejde tedy pouze o přibírání na váze, ale také o naše zdraví. Především játra, žlučník, ale také slinivka patří mezi nejohroženější orgány trpící zejména o Vánocích. Jaké kroky tedy učinit, abychom zbytečně nepřibírali na váze?

Vánoční jídlo je tolik chutné

Všude a snad všichni mluví pouze o kalorické štědrovečerní večeři. Ale i když si dáte tři řízky a plný talíř salátu, přibrat nemusíte. No, takový žlučník pozlobit můžete. Ale jde především o hodování během celých svátků. Ráno vstanete, sednete k televizi a naberete si cukroví, k tomu si dáte klidně i nějaké sladké a dobré pití. 

Vánoční cukroví

Pokud to shrneme, velkou roli hraje také naše psychika. Pokud si odříkáme, naše psychika strádá a dlouhodobé odříkání stejně nevydržíme. Pak nás dohání pocity viny a negativní emoce. Nastavte svůj životní styl trochu jinak. A pokud přiberete jedno či dvě kila, snáze jej s odpočatým a uvolněným organismem dostanete takzvaně dolů. 

Dopřávejte si, ale doplňujte

Abychom nepřibírali, neměl by příjem převýšit výdej. To je jistě každému z nás jasné. A pokud se budeme této myšlenky držet celý rok, nebudeme přibírat a mnozí z nás i zhubnou. Nemusíme striktně počítat kalorie, ale je třeba si uvědomit, že pokud si na snídani dáme koláč s kakaem, k obědu hranolky a řízek, a to s tím, že náš celodenní pohyb je pouze o přejití od auta do práce a zase zpět, nikdy nezhubneme. 

A jelikož o vánočních svátcích tolik pohybu nemáme, držte se zlatého pravidla: Jezte střídmě. I když si ráno dopřejete pár kousků cukroví, v poledne si dáte řízek či uzené s chlebem, stále nezapomínejte na misku zeleniny. Vláknina je totiž velice důležitá a zabrání nám v přejídání. Zasytí nás a pak není potřeba jíst více kalorického jídla. Na vlákninu tedy myslete každý den

Vánoce

Říkat ne je důležité

Čeká vás návštěva u babiček či rodičů? Milující rodiče či prarodiče rádi dopřejí, pohostí nás všemožnými dobrotami. Jenže přejíst se k prasknutí není zdravé a díky tomu snáze přibereme. Naučte se proto říkat ne. Nemusíte sníst vše, co je před vámi na stole. Ochutnejte, ale naslouchejte pocitu sytosti, nepřejídejte se. 

Pohyb je klíčem k úspěchu

Někteří lidé přes den hodují a k večeru nasadí běžecké boty a běží svůj příjem vyběhat. A to i v zimě. Jenže to se chce jistě málokomu. Ani posilovnu není nutné navštěvovat. Stačí, když každý den půjdete na procházku nebo si občas zajdete například na brusle. Jednoduše řečeno – snažte se o to, abyste každý den trávili nějaký čas na čerstvém vzduchu. Zrychlíte tak svůj metabolismus a nebudete tolik přibírat, navíc i trávení bude lepší. 

Procházka v přírodě

Na co si dát pozor

Dávejte si pozor na neustálé uždibování dobrot. Jídlo nenechávejte na sporáku, ale schovejte ho, aby vás nenutilo při každém projití uždíbnout. Toho se držte i během roku. Pozor si však dejte i na vynikající kalorické likéry, ale i na kolové a jiné sladké nápoje. Dejte přednost obyčejné vodě a bylinkovým čajům. Co se týká potravin, majonézu můžete nahradit bílým jogurtem, tavené sýry lučinou, tučnou goudu mozzarellou a tak dále. Dopřávejte si lehčí jídla a dostatek pohybu. 

Mohlo by Vás zajímat

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

České Švýcarsko
publikováno 29. 2. 2024 autor Petr Dostál

V Českém Švýcarsku bude v letošní sezóně zpřístupněno až 150 kilometrů tras

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

zavřít reklamu
×
Reklama