Nejhorší úklidové návyky: Kterým z nich je třeba se vyhnout, aby bylo stále uklizeno?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 20.12.2023 07:15
Úklid

Mít rychle uklizenou domácnost, a přesto efektivně, chce mít jistě každý z nás. Aby tomu tak opravdu bylo, bude potřeba, abyste se vyvarovali některým špatným úklidovým návykům. Které z nich to jsou?

I když chceme mít doma krásně uklizeno, úklid většina z nás provádí nerada. Ve snaze o co nejrychlejší úklid, některá místa takzvaně ošidíme. Tyto neblahé návyky nevedou k ničemu dobrému, naopak. I když se povrch krásně blýská čistotou, takzvaně pod povrchem se skrývá časovaná bomba. Špatné uklízecí návyky bychom měli změnit. Které z nich to jsou možná i u vás?

Odkládání úklidu

Dnes se mi nechce, však to počká do zítřejšího dne, nikdo to za mě stejně neuklidí. Jsou vám tyto věty podobné? Myslíme si, že je používá mnoho lidí. Jedná se o velký zlozvyk, kterého je potřeba se zbavit. Nic neodkládejte na později a raději vše udělejte hned. Pokud si zvyknete uklízet průběžně, udržíte domácnost stále uklizenou. Ano, a to i s malými dětmi. Stačí zavést určité rituály. Večer budou hračky v boxíku a tak dále. Pak už bude snadné vysát celou domácnost do pár minut. Ušetříte tak čas sbíráním hraček nebo oblečení, časopisů a jiných předmětů. 

Dřez

Drobné opravy se nevyplatí odkládat

Drobné opravy, jako špatně odtékající odpad, ale také kapající kohoutek, protékající toaleta a jiné, často necháváme na později. Přitom se nejedná o zdlouhavou práci. Bohužel tímto způsobem si zděláváme na potíže, a nakonec budeme muset sáhnout i hlouběji do kapse. Tato údržba, která nezabere příliš času a nepotřebujeme na ni instalatéra, by se opravdu odkládat neměla. 

Utírání prachu ze skříni a polic

A už je to tu zase, utírání prachu. Začneme tedy podlahou a skončíme na policích. Pěkně od země nahoru. Ale ne, přesně takhle ne. Jedná se o další špatný návyk, který bychom se měli odnaučit. Tedy, alespoň někteří z nás. Ze všeho nejdříve utřete police v horní části, směrujte postupně dolů, a poté vysajte a podlahy umyjte. 

Úklid polic

Staré věcí se ještě budou hodit

Neradi vyhazujete staré věci, protože by se ještě mohly hodit? Položte si otázku, zda je opravdu nutné si všechny staré věci nechat. Nejenže nám zabírají místo, ale jsou také skvělými lapači prachu. A s prachem se úzce pojí nepořádek, plísně, ale také roztoči. Tedy vše, co přispívá respiračním chorobám a alergiím. Z toho důvodu se naučte čas od času tyto staré věci vytřídit. To stejné platí i pro skladování časopisů pod stolem. Proveďte tak i se skříní. To, co jste již déle než rok neoblékli, popřemýšlejte, zda vůbec ještě někdy obléknete. 

Na elektroniku zapomínáme

Říká se, že telefon, klávesnice či ovladač jsou špinavější než toaleta. Ono to tak zřejmě bude. Když jsme v obchodě, saháme na vozíky, košíky, obaly od potravin a tak dále. Poté sáhneme na telefon, ale doma už ho nečistíme. Kdežto toaletu vyčistíme několikrát do týdne. Možná vám to přijde úsměvné, ale věřte, že i na takovém nákupním vozíku můžeme najít fekální bakterie. Je tedy lepší elektroniku občas vyčistit. Bohatě vám stačí líh a jemný hadřík nebo dezinfekční ubrousky. 

Postel

Ranní zastýlání postele

Ráno vstaneme a ihned zasteleme postele. Tak to vlastně dělá většina z nás, aby v ložnici či v pokojích udržela pořádek. Jenže, myslíte si, že je tento krok správný? Když vezmeme v potaz to, že člověk za noc vypotí až jeden litr potu, možná si tento krok rozmyslíme. Postel by měla řádně proschnout. Místo zastýlání ložnici raději vyvětrejte a peřinu přehoďte na spodní čelo postele nebo na postel více k nohám. Jakmile se vrátíte domů, postel klidně zastelte. 

Staré potraviny v lednici

Rádi chodíte nakupovat potraviny ve slevách? Jenže novými potravinami posunete do zadní části lednice ty staré a po měsíci je najdete prošlé? Nehledě na to, jak je v ní vše neuspořádané a chaotické? Vyzkoušejte nakupování například jednou týdně a kupte opravdu jen to, co potřebujete a víte, že vše koupené dokážete sníst. Díky tomu také ušetříte. 

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama