Jednoduchý trik, který pomůže prodloužit trvanlivost vajec, a to klidně o více než 1 měsíc

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 21.12.2023 07:15
vejce

Vajíčka jsou součástí mnoha jídel. Pokud jich máte více, zjistěte, jak prodloužit jejich trvanlivost, a to klidně až o jeden měsíc, což není málo.

Vajíčka patří mezi potraviny, které mají bohaté využití. Můžeme je přidat do polévek, do těstovin, masa či z nich připravit vynikající volská oka a tak dále. Z toho důvodu většině z nás v lednici nechybí. Jelikož se většinou vejce nekupují na jedno jídlo, máme doma mnohdy pořádnou zásobu. A to především pak nyní, kolem Vánoc, kdy počítáme s tím, že je dáme do salátu, na ozdobu na chlebíčky, do pomazánky a jinam. Stále nám jich ale dost zbyde. Jak jim tedy prodloužit jejich trvanlivost?

Zjistěte datum spotřeby

Datum spotřeby je většinou uvedeno na obale výrobku. Co se týká jejich označení, tedy třídy, vejce označená třídou A, mají trvanlivost až 28 dní. Třída extra A má trvanlivost pouze kolem 10 dní. Je potřeba tedy zjistit, jakou trvanlivost kupovaná vejce mají. Možná si pokládáte otázku, proč skladování vajec řešíme. Vždyť má každý z nás v lednici stojánek na vejce, který je daný již od výrobce a určený přímo do dveří. Věřte, že tam vejce rozhodně nepatří.

Vejce

Jelikož jsou dveře nejvytíženějším místem, často se otevírají a potraviny v nich jsou vystaveny měnící se teplotě, vejce zde neumísťujte. Patří totiž mezi potraviny, které by měly mít stabilní teplotu při skladování. Ve dveřích tuto teplotu nemají a vždy, když otevřete dvířka, vejce se orosí, což přispívá vzniku plísní a tím i rychlejšímu zkažení. 

Skladování vajec v lednici

Někdo říká, aby se vejce neskladovala v původním papírovém obalu. Někdo zase říká opak. Pravda je tedy taková, že vejce by se v původním obalu skladovat měla. Neboť je obal ochraňuje před orosením způsobeným změnami teplot, ale také zabraňuje kontaktu s jinými potravinami. Abyste vejce díky krabičce mohli skladovat déle, je vhodné je otočit špičkou dolů. Širší konec obsahuje póry, kterými vejce přijímá kyslík. Takto připravenou krabičku s vejci umístěte do zadní části lednice. 

Trvanlivost vajec prodlužíte až o 12 měsíců

Díky tomuto způsobu, který používaly již naše babičky, opravdu dokážete vejce uchovat klidně až na rok. Níže zmíněným způsobem babičky uchovávaly vejce na dobu, kdy bude vajec pomálu. K tomuto kroku využijeme vápenný roztok. Stačí, když v hobby marketu koupíte hydroxid vápenatý a půl kilogramu vápna rozmíchejte v pěti litrech vody. Vejce naskládejte do nádoby a zalijte je roztokem. Pravidelně je však kontrolujte a dolévejte tekutinu. Skladujte je přikryté na temném a chladném místě.

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

zavřít reklamu
×
Reklama