Dubnové hnojení rybízu, které zajistí spoustu lahodných plodů

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 18.04.2023 09:30
rybíz

Obecně lze říci, že rybíz patří mezi velmi oblíbené ovoce, které má mnoho lidí na svých zahradách. Není se čemu divit, protože jeho plody jsou lahodné a výživné. Pokud jej však nyní přihnojíte, dočkáte se bohaté úrody.

Drobné bobule s příjemně nakyslou chutí si oblíbilo mnoho lidí. Pěstovat můžete bílé, černé, ale také červené druhy, jejichž plody vyrůstají na větvičkách v uskupení připomínající hrozny. Často si je dopřáváme ve formě marmelád, obohacujeme s nimi kompoty, knedlíky či sladké dezerty. Ať už si je dopřejete tak či tak, rybíz obsahuje značné množství minerálních látek a vitamínů. Proto, aby vás keříky potěšily bohatou úrodou, dopřejte jim nyní hnojivo.  

Hnojení rybízu

Abyste se těšili z bohaté úrody, bude potřeba rybízu dopřát jarní a pozdně letní přihnojení. Aktuálně, tedy v dubnu, jim dopřejte plné hnojivo, které keříky využijí pro zdravý růst, k tvorbě květů, ale také k rychlému dozrávání plodů. Naopak pozdní hnojení přispívá k tvorbě a správnému vývinu nových kořenů, které se připravují na zimní období.     

Vhodné hnojivo pro rybíz

Před květem je vhodné rybízu dopřát minerální hnojiva, tedy především fosfor a draslík. Jedná se o živiny, které ovlivňují růst a vývoj keříku, stejně tak bohaté plození. Pro ty, kteří rádi dají přednost kupovanému hnojivu, namíchejte si roztok, ve kterém smícháte 25 gramů superfosfátu a 10 gramů síranu draselného. Smíchanou směs zřeďte s vodou, a to v poměru 1:10 směs a voda, která bude odstátá nebo dešťová. Určitě se také vyplatí ke keříkům přihrnout vhodný mulč. Zabráníte vysychání půdy, a navíc podpoříte dobrou kondici keříků. 

popel

Domácí metody hnojení rybízu

Naopak pro ty, kteří nedají dopustit na domácí metody hnojení, použít můžete například kompost. Ke každému vzrostlému keři přimíchejte dva kilogramy kompostu smíchaného s půdou. Keříkům taktéž můžete dopřát popel ze dřeva. Stačí kolem vysypat přibližně půl kilogramu popela, který lehce zapracujete do půdy, a to ve vzdálenosti dvacet centimetrů od kmenu. Další možností jsou také bramborové slupky. Přibližně 700 gramů slupek přelijte deseti litry horké vody, přiklopte a nechte vychladnout. Poté nalijte k rybízu. 

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

zavřít reklamu
×
Reklama