Jak odstranit jemné škrábance na brýlích? Jednoduše, ale pozor na některé prostředky

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 23.12.2023 08:15
Brýle

Brýle, které mají poškrábané čočky, ovlivňují jejich vzhled i funkčnost. Tyto čočky však mohou být vyrobeny z několika typů materiálů, které mají různou povrchovou úpravu. Z toho důvodu vyžadují dokonalou péči, aby se tato důležitá vrstva neopotřebovala.

Při odstraňování škrábanců na brýlích si dejte pozor na to, abyste neodstranili povrchovou vrstvu, která je pro jejich funkci velice důležitá. Pokud si takto nerovnoměrně odstraníte některé vrstvy čoček na svých brýlích, může se s velkou pravděpodobností stát, že budou špatně odrážet světlo a ovlivní váš zrak. 

Tyto přípravky na leštění svých brýlí rozhodně nepoužívejte

Vyhněte se abrazivním prostředkům, jako je jedlá soda nebo zubní pasta s perličkami, které jsou na odstranění škrábanců z brýlí často doporučovány. Škrábance sice zmizí, ale vy si odstraníte důležitou povrchovou vrstvu na čočkách. Nepoužívejte ani vosk, díky kterému se může viditelnost přes vaše brýle zhoršit a škrábance tak mohou ještě více vyniknout.

Zubní pasta

Pokud vám někdo doporučil opalovací krém na odstranění škrábanců na brýlích, ani tento prostředek není to pravé ořechové. Přes takto vyčištěné brýle budete vidět rozmazaně a neostře. Jestliže byste brýle vyleštili abrazivním prostředkem, staly by se náchylnější k dalšímu poškrábání. Začnou se více špinit a budou se vám mnohem hůř čistit. 

Důležitá je prevence

Jak se vyhnete škrábancům na brýlích? Vyberte si brýle, které vám dobře sedí a nepadají vám. Když brýle nenosíte, uložte je do tvrdého obalu. Brýle nedržte za obroučky a při sportu používejte kontaktní čočky, aby vám brýle zbytečně nespadly. Vhodné je jistě i pravidelné čištění. Ze všeho nejdříve brýle zbavte mikroskopického prachu tím, že je jednoduše opláchnete pod proudem vody. Následně použijte hadřík z mikrovlákna a jemné mýdlo. Není abrazivní a jeho použitím zabráníte poškrábání čoček.

Dioptrické brýle

Co dělat se škrábanci?

Zvažte, jak moc jsou pro vás škrábance na brýlích rušivé. Pokud jsou pro vás opravdu nepříjemné, zvažte výměnu celých čoček. Škrábance na brýlích váš zrak sice nepoškodí, ale mohou vám vadit při čtení nebo při sledování televize. Jestliže se rozhodnete pro výměnu celých brýlí, staré brýle si můžete nechat na rizikovější činnosti a kdejaký nový škrábanec už nebude vadit. Na drobné škrábance lze použít jemný dětský šampon. Jednoduše ho pomocí prstů naneste na sklíčka, přibližně jednu minutu roztírejte, a následně opláchněte pod proudem vody a sklíčka utřete jemným hadříkem.

Mohlo by Vás zajímat

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

zavřít reklamu
×
Reklama