Jak odstranit skvrny od vosku? S trochou šikovnosti po skvrnách nebude ani památka

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 25.12.2023 08:00
Svíčka

Ubrus nebo oblečení, které se vám podařilo znečistit voskem, jen tak nevyperete. Věci od vosku ale určitě nevyhazujte. Přinášíme vám několik tipů, jak tkaniny od vosku jednoduše vyčistit a zachránit je.

O Vánocích dostávají naše ubrusy opravdu zabrat. Omylem se na ně vylije vosk z převržené svíčky a skvrna je na světě. Nemusíte ale házet flintu do žita. Ubrus od vosku poměrně jednoduše vysvobodíte a bude zase jako nový. Nevyhazujte ho do prádla, ale věnujte mu trochu péče, která se vyplatí. 

Kapky vosku seškrábejte

Jakmile vosk na vašem ubrusu zaschne, vezměte si příborový nůž a ztuhlý vosk seškrábejte. Nepokoušejte se odstraňovat tekutý vosk, protože ho tak ještě mnohem více zapracujete do látky. Po zaschnutí se snažte odstranit co největší množství vosku a potom pokračujte k dalšímu kroku.

Vosk roztavte a odsajte

Když už se vám nedaří seškrábat více vosku, zkuste zbytek, který zůstal v ubrusu, roztavit a odsát. Vezměte si na pomoc žehličku nebo fén a papírové utěrky. Papírové utěrky umístěte pod látku, tam, kde se nachází skvrna a několik utěrek umístěte na skvrnu. V tuto chvíli můžete místo přežehlit žehličkou nebo zahřát fénem. Vosk se rozpustí a vsákne se do utěrek. 

Svíčka

Použijte rozpouštědlo na olej

Pokud potřebujete vyčistit skvrnu od parafínové svíčky, která se z velké části skládá z oleje, použijte rozpouštědlo na olej, které najdete běžně v každé domácnosti. Patří sem acetonový odlakovač na nehty nebo třeba technický líh. Před použitím rozpouštědla si prostudujte lístek na ubrusu nebo na oblečení, které budete chtít vyčistit. 

Položte ubrus skvrnou na ručník. Použijte vatový tampon a naneste opatrně rozpouštědlo na skvrnu, která se bude pomalu, ale jistě, rozpouštět. Postupujte pomalu a proces opakujte. Následně ubrus vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí. 

Horká voda s jedlou sodou či zmrazení

Asi do jednoho a půl litru horké vody přidejte 6 lžiček jedlé sody. Ubrus namočte do roztoku, který necháte asi minutu působit. Následně ubrus vytáhněte a případně postup opakujte do chvíle, dokud skvrna zcela nezmizí. Ubrus lze také vložit na jednu hodinu do mrazáku. Vosk ztuhne a vy ho potom mnohem jednodušeji odloupnete. Zbylý vosk můžete odstranit pomocí fénu nebo žehličky, jak je popsáno výše. 

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

zavřít reklamu
×
Reklama