Vodní kámen konvici ničí a omezuje její funkci: Jak ho odstranit a jaká prevence na něj platí?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 25.12.2023 08:15
Rychlovarná konvice

Jak odstranit i ten nejodolnější vodní kámen z rychlovarné konvice? A jak proti němu preventivně bojovat, aby neničil konvici, ale také například kávovar?

Rychlovarnou konvici používáme dnes a denně. Tedy, alespoň většina z nás. A lze říci, že nejvíce v zimě, kdy si připravujeme nejen kávu, ale také čaje, které nás zahřejí a podpoří imunitní systém. Velkým problémem je však vodní kámen, který se v ní rád usazuje. A pokud ho tam necháme, jeho množství se zvětšuje. Tím se mění nejen chuť převařené vody, ale také se zhoršuje funkce konvice. Jak tedy vodní kámen odstranit a preventivně proti němu bojovat?  

Vodní kámen je časovaná bomba

Konvici, ale také kávovar každodenně vystavujeme vodě, která přirozeně obsahuje minerální látky. Ty se postupně usazují na stěnách spotřebičů a vytváří tvrdou vrstvu, které říkáme vodní kámen. Pokud se jej snažíme vyčistit houbičkou a mycím prostředkem na nádobí, neuspějeme. A když vezmeme drátěnku, spotřebič poničíme. 

Kávovar

Je tedy velice důležité, abychom s vodním kamenem bojovali preventivně. Prodloužíme tak životnost výrobku, ale i chuť vody bude o poznání chutnější. Nejedná se však pouze o chuť a funkci, ale také o důvod hygienický. Je tedy lepší spotřebiče udržovat v kondici, věnovat jim chvilku svého času a oni vás odmění delší životností. 

Prevence je velice důležitá

Prevence je stokrát jednodušší, než samotné řešení problému. To platí jak pro kávovar, rychlovarnou konvici, tak i pro pračku a další spotřebiče, kde se vodní kámen rád usazuje. Co se týká rychlovarné konvice, po každém použití ji nechte otevřenou, aby vyschla. Jednou za 14 dní do ní nalijte 100 mililitrů octa a dolijte ji po rysku vodou. Tu nechte převařit a vylijte do odpadu. Ovšem, nic neponechejte náhodě. Než vodu do dřezu vylijete, nasypte do odtoku sůl a poté nalijte vodu z konvice. Trefíte dvě mouchy jednou ranou. A jak na čištění pračky? O tom jsme pro vás napsali v minulém článku

Pračka

Jak vyčistit vodní kámen v rychlovarné konvici

Pokud prevenci nijak neřešíte a čekáte, až se vodní kámen ve spotřebiči nahromadí, pak tu máme také jedno efektivní a velice účinné řešení. Jednoduše do ní nasypte lžíci kyseliny citronové, přilijte deci octa a dopusťte vodou. Zapněte konvici a po ohřátí nechte vodu v konvici zchladnout. Následně vylijte.

A pokud máte vodní kámen například ve sklenicích, ve váze či jinde, nasypte do nich kyselinu citronovou, přilijte trochu octa a horkou vodu. Se sklem opatrně, voda by neměla být vroucí, aby sklo neprasklo. Jednoduché, ale tolik efektivní. Žádné zdlouhavé drhnutí pomocí jedlé sody.

Mohlo by Vás zajímat

Zahrada
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tato letnička by na zahradě neměla chybět. Je zdravá, bezúdržbová a brzy bude čas na její výsev

Vlaková doprava
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nová vlaková trať propojí Bratislavu, Prahu i Brugy. Trasu vlak ujede za 19 hodin

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

zavřít reklamu
×
Reklama